Najdroższe opony świata trafiły do Księgi Rekordów Guinessa. Skąd ich cena? Powstały w specjalnym celu

Kupno nowego kompletu opon to dużo? Ich cena to tylko ułamek najdroższych modeli opon. Niektórzy właściciele ą skłonni zapłacić za ogumienie niemałą fortunę. Oto najdroższe opony świata.

Opony ewoluowały radykalnie od czasów, gdy w XIX wieku Robert William Thomson opracował gumową oponę pneumatyczną. Wraz z wprowadzeniem opon sezonowych, takich jak opony zimowe, opony letnie i opony całoroczne. Nowa technologia oponiarska koncentruje się obecnie na tworzeniu opon bezpieczniejszych, zapewniających lepszy stosunek jakości do ceny, bardziej zorientowanych na osiągi i jeszcze bardziej przyjaznych dla środowiska.

Zobacz wideo Suzuki Moto Szkoła - tutaj zaczniesz przygodę z jednośladem, a także sprawdzisz swoje umiejętności

Obecnie konkurencja jest większa niż kiedykolwiek w przypadku dużych marek opon. Większa konkurencja oznacza większy postęp technologiczny. Opony, które kupujemy do naszych samochodów, są dziś droższe niż kilka lat temu. Ale te ceny to nic w porównaniu z ceną najdroższych modeli na świecie.

Ile kosztuje najdroższa opona na świecie? Ogumienie zostało odpowiednio "przyozdobione"

Z Tyres to luksusowa marka z siedzibą w Dubaju, produkująca najdroższe opony na świecie. Wyjątkowy projekt firmy zawiera w składzie mieszanki prawdziwe 24-karatowe złoto i diamenty. Z kolei boki zdobione są wzorem szachownicy, a logo marki wysadzane jest diamentami. Co więcej, ich komplet jest wart 600 tysięcy dolarów (w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ok. 2,3 mln). W 2016 roku firma sprzedała oponę na aukcji charytatywnej, tym samym zdobywając tytuł najdroższej opony według Księgi Rekordów Guinnessa. Warto nadmienić, że ogumienie powstało w celach charytatywnych, a kwota uzyskana ze sprzedaży została przeznaczona na działalność edukacyjną dla lokalnej fundacji Zenises.

OponyOpony fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Ile waży największa opona na świecie? Równa się wadze dorosłego afrykańskiego słonia

Marka Goodyear ustanowiła rekord, tworząc największą oponę na świecie. Ich model RM-4A+ ma średnicę ponad 4 metry, a jego waga wynosi 5,5 tony. Jej masa porównywana jest z wagą dorosłego słonia afrykańskiego z kolei jej wysokość jest większa niż standardowa tablica do koszykówki. Tego typu egzemplarze ogumienia wykorzystywane są do pracy w ekstremalnych warunkach górnictwa skalnego. Wszystko dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów, które zapewniają wytrzymałość. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Który aspekt rozwoju technologii opon uważasz za najważniejszy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.