Kierunkowskaz na pasie do skrętu w lewo. Czy należy włączać go tylko, jeśli zawracamy?

Na pasie do skrętu w lewo czasami kierowca może zawrócić. Czy jednak przed wykonaniem tego manewru musi wrzucić kierunkowskaz? To dobre pytanie. I całe szczęście przepisy mają na nie precyzyjną odpowiedź. Sprawdź, jak ona brzmi.

Pas do skrętu w lewo pozwala na wykonanie dwóch manewrów. Pierwszym jest skręcenie w lewo. Drugim zawracanie – jeżeli jest to skrajnie lewy pas i przy drodze nie stoi znak drogowy B-23 "zakaz zawracania". Skoro w inny sposób kierowca nie może się zachować, to czy powinien wrzucić kierunkowskaz przed wykonaniem manewru? A może obowiązek ten dotyczy tylko dodatkowego manewru, a więc zawracania?

Zobacz wideo O włos od tragedii. Stracił przytomność i uderzył samochodem w budynek

Kierunkowskaz na pasie kierunkowym. Czy lub kiedy jest konieczny?

Nawet na pasie kierunkowym (czy przy sygnalizatorze kierunkowym) i bez względu na rodzaj wykonywanego manewru, zmianę kierunku jazdy zawsze należy sygnalizować. Samo narzucenie sposobu zachowania się na drodze przez znaki, nie zdejmuje bowiem z kierowcy obowiązku zapisanego w art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten stwierdza bowiem wyraźnie, że "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru".

Identyczna zasada dotyczy np. pierwszeństwa łamanego czy znaków nakazu. Kierunkowskaz, a więc sygnalizowanie manewru, jest wymogiem podstawowym.

Ile wynosi mandat za brak kierunkowskazu na pasie kierunkowym?

Kierowca wykonujący manewr na pasie kierunkowym musi go sygnalizować. Tym samym poinformuje innych użytkowników drogi o swoich zamiarach. A skoro jest obowiązek, za jego niedopełnienie grozi kara. W taryfikatorze mandatów czyn ten jest określany jako "utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru".

Kierowca nie wrzucił kierunkowskazu podczas zawracania na pasie do skrętu w lewo. Dostrzegł to patrol policji i zatrzymał pojazd do kontroli. Kierujący zakończy ją z mandatem opiewającym na 200 zł. Jednocześnie na koncie prowadzącego w bazie CEPiK pojawią się 2 punkty karne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.