Pod żadnym pozorem nie stawiaj samochodu pod tym drzewem. Żółty pył to niejedyna przykra niespodzianka

Czy pomyślałeś kiedyś, pod jakimi drzewami nie parkować? Okazuje się, że niektóre drzewa są zmorą dla kierowców. Wybranie ich jako zacienionego miejsca parkingowego może nas wiele kosztować - nie tylko nerwów.

Lato w Polsce bywa uciążliwe, szczególnie jeśli mamy do czynienia z falą upałów. Dlatego też zacienione miejsce parkingowe jest uważane za idealne do parkowania pojazdu, głównie wtedy, gdy cień zapewnia drzewo. Temperatura pod zacienionym drzewem jest niższa w porównaniu do obszarów sztucznie zacienionych. Istnieje jednak wiele aspektów związanych z parkowaniem pojazdu pod drzewem, które należy wziąć pod uwagę przed wybraniem go jako miejsca postojowego. 

Zobacz wideo W Polsce na tle innych rynków europejskich Toyota Camry sprzedaje się tak, że Amerykanie otwierają oczy [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Parkowanie pod drzewem. Dlaczego lepiej nie robić tego za często?

Parkowanie samochodu pod drzewem jest odpowiednie na krótki okres, ale nie jest zalecane na dłuższy okres. Możesz ponieść pewne konsekwencje, jeśli robisz to regularnie. Mogą spaść owoce, owady lub inne rzeczy, które mogą spowodować uszkodzenie przedniej szyby i nadwozia samochodu. Sok z owoców ma odczyn kwaśny i pozostawiony na powierzchni samochodu przez dłuższy czas zacznie wytrawiać powłokę lakierniczą. Co więcej, auto może zostać pokryte trudnym do usunięcia pyłkiem. Jeśli już masz zamiar zaparkować pod drzewem, ustaw pojazd tyłem.

Pod jakimi drzewami nie parkować? Zwróć uwagę, zanim zaparkujesz samochód

Kierowcy powinni uważać, aby nie parkować samochodu pod drzewami, które wydają szyszki lub owoce. Są one bowiem realnym zagrożeniem dla karoserii samochodu. Lepiej więc nie stawaj m.in. pod dębami. Przykładowo owoc dębu o wadze 5 gram, który spada z wysokości ok. 20 m może osiągnąć prędkość nawet 60 km/h. Może nas to kosztować wgnieceniem w dachu czy masce auta.

Kolejnym utrapieniem kierowców może być żółty osad na karoserii, który doskwiera szczególnie wiosną i latem, kiedy to panuje wzmożony okres pylenia drzew. Z tego względu należy unikać m.in. lipy, klonu i topoli.

Osad po opadach deszczu na samochodach w Warszawie, to żółty pyłek sosny
Osad po opadach deszczu na samochodach w Warszawie, to żółty pyłek sosny fot. Dariusz Borowicz/ Agencja Wyborcza.pl

Jeśli zamierzamy regularnie parkować w takim miejscu lub chcemy zostawić pojazd na dłużej, warto zainwestować w pokrowiec samochodowy. W ten sposób zmniejszymy ryzyko uszkodzenia i zabrudzenia samochodu. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: