Od czego zależy dopuszczalna prędkość jazdy kamperem? Wiadomo przecież, że coraz większa liczba także polskich kierowców marzy o tym, by na długo planowany urlop wybrać się właśnie autem tego typu. Kampery fabrycznie zaprojektowane, przerabiane z busów lub wypożyczone na określony czas - opcji jest wiele. Owszem, taka podróż to niewątpliwie ciekawe doświadczenie, wolność i perspektywy, których nie da nam oferta z biura podróży lub nawet wyruszenie w trasę zwykłym autem osobowym.
Wakacje w kamperze to jednak także wyzwania - w tym te związane z bezpieczeństwem. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na warunki na drodze i rozważnie do nich podchodzić. W końcu poruszamy się już autem o znacznej masie i sporych gabarytach. Dodatkowo dopuszczalna prędkość poruszania się kamperem może być uzależniona od:
Przy planowaniu dalekich podróży, które wymagają czasem przejazdu przez kilka państw, musimy pamiętać o zróżnicowaniu przepisów. Z innymi prędkościami pojedziemy takim autem w Polsce, z odmiennymi zaś w Niemczech lub Chorwacji. Warto to sprawdzić wcześniej po to, by nie być zaskoczonym na trasie.
Jaka może być prędkość maksymalna kampera? Niestety, ale przepisy prawne pozostawiają tu spore pole dla różnych interpretacji. Chodzi przede wszystkim o to, czy auto zarejestrowane jako ''samochód kempingowy specjalny'' i mające do 3500 kg dopuszczalnej masy całkowitej powinno być traktowane tak, jak ciężarówka powyżej 3,5 tony, czy też funkcjonować jak zwykły samochód osobowy.
Najczęściej można spotkać interpretację wskazującą, że kampery o DMC do 3500 kg mogą poruszać się z prędkością:
W przypadku kamperów o DMC powyżej 3500 kg dopuszcza się prędkości:
Jaka jest dopuszczalna prędkość kampera na autostradzie? W przypadku auta o DMC do 3500 kg jest to aż 140 km/h. Jeśli jednak poruszamy się autem o większej masie, to na autostradzie nie wolno nam przekraczać 80 km/h.
Jaka jest dopuszczalna prędkość kampera w Niemczech i wybranych krajach europejskich? W przypadku naszych zachodnich sąsiadów również istotna jest DMC pojazdu. W przypadku aut do 3500 kg maksymalna dopuszczalna prędkość może wynosić 120 km/h. Co dzieje się wtedy, gdy samochód jest cięższy? Pod groźbą dotkliwych mandatów nie można przekraczać prędkości 100 km/h.
Co z przepisami w innych krajach, np. we Francji i Chorwacji? W pierwszym przypadku kampery do 3500 kg mogą poruszać się 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim, dodatkowo mogą jeździć 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach. Cięższe auta muszą jechać wolniej - 80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 i 110 km/h odpowiednio na drogach ekspresowych i autostradach.
W Chorwacji kampery niezależnie od DMC mogą jechać 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i na drogach ekspresowych oraz 90 km/h na autostradach.
Zobacz też: Najdłuższy most w Europie. Most Krymski na czele rankingu