Tory wyścigowe w Polsce - najdłuższy ma ponad 4 km długości. Czy wiesz, gdzie się znajduje?

Tory wyścigowe w Polsce? Najlepsze miejsca dla miłośników motoryzacji i sportowych aut czekają w różnych zakątkach kraju. To dzięki nim można sprawdzić swoje umiejętności w bezpiecznych warunkach.

Tory wyścigowe w Polsce. Samochodowe wyścigi i sprawy formalne

Co przede wszystkim warto wiedzieć o samochodowych torach wyścigowych w Polsce? Bardzo wielu kierowców lubi poruszać się z zawrotną prędkością. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie zachowanie na drodze publicznej jest niedopuszczalne i może skończyć w najlepszym razie wysokim mandatem. Można też spotkać się z praktyką organizowania nielegalnych wyścigów samochodowych - również udział w takim evencie może się skończyć wysoką karą i innymi nieprzyjemnościami. Jedyną możliwością spróbowania własnych sił będą tory wyścigowe. Przed udaniem się w takie miejsce warto oczywiście zapoznać się z warunkami korzystania z niego: niektóre tory są udostępniane tylko członkom automobilklubów.

Tory wyścigowe w Polsce - mapa

Jak prezentuje się mapa torów wyścigowych w Polsce? Na całe szczęście liczba takich miejsc stale wzrasta. Niewątpliwie jednak wielbiciele szybkiej jazdy w niektórych częściach kraju będą mieć łatwiej - ważne tory znajdują się m.in. w województwach wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim i pomorskim. Nie oznacza to jednak, że nie uda nam się pojeździć we Wrocławiu, Toruniu, Białymstoku, Łodzi czy kilkadziesiąt km od Lublina.

Zobacz wideo Jak w praktyce wyglądają wyścigi Formuły E? Przenosimy się na ulice Monte Carlo

Najdłuższy tor wyścigowy w Polsce? Warto wybrać się do Poznania

Najdłuższy tor wyścigowy w Polsce i jedyny posiadający międzynarodową homologację jest umiejscowiony w Poznaniu. Mowa tu o Torze Głównym zlokalizowanym właśnie w stolicy Wielkopolski. Wyróżnia go nie tylko aż 4100 m długości, ale też nowoczesność. Właśnie dlatego otrzymał światowe i europejskie homologacje. Tak imponujące rozmiary toru stały się rzeczywistością dzięki jego umiejscowieniu na dawnym lotnisku. 

Największy tor wyścigowy w Polsce - o tym też warto wiedzieć 

Czemu jeszcze warto odwiedzić największy tor wyścigowy w Polsce? Poznański kompleks to nie tylko część samochodowo-motocyklowa, ale również tor kartingowy o długości 1480 m. Całość wyposażona jest w niezbędną infrastrukturę - nie wyłączając tej gastronomicznej czy hotelowej.

Tory wyścigowe w Polsce - motocykle i samochody

Jakie jeszcze warto poznać tory wyścigowe w Polsce? Motocykle i samochody z dużymi prędkościami pojadą też m.in. na torach:

  • Wschodzący Białystok - główne miejsce wyścigowe na mapie Podlasia; tor ma ok. 10 m szerokości i 1050 m długości;
 
  • Gdańsk - Pszczółki - uważany za najlepszy tor wyścigowy na północy Polski, ma długość 1047 m;
  • Moto Park Kraków - szeroki na 12 m i długi na 1500 m, jest też ważnym miejscem imprez motoryzacyjnych;
 
  • Lublin - Ułęż - tor położony ok. 56 km od Lublina ma długość 2500 m i jest położony na terenie dawnego lotniska;
  • Łódź - kompleks z nitką toru o długości ponad 1000 m, dwiema płytami poślizgowymi, budynkiem z salą konferencyjną i kawiarnią;
  • Warszawa-Modlin - tor wyścigowo-treningowy z nitką o długości 1200 m;
  • Wrocław-Krzywa - tutejszy tor ma 1800 m długości i składa się z aż 12 zakrętów;
  • Szczecin Makowice - w tym przypadku tor ma 2500 m długości i aż 30 m szerokości.

Budowa toru wyścigowego w Polsce. Czy mamy szansę na organizację ważnych wyścigów?

Czy jest szansa na budowę toru wyścigowego w Polsce, który mógłby ściągać do naszego kraju imprezy takie, jak choćby wyścigi Formuły 1? Prawdą jest, że taki pomysł co jakiś czas odżywa w debacie. Pomysły tego typu snute są przy tym od dawna, bo od lat 70. Także sukcesy Roberta Kubicy były dla nich dobrym gruntem. Myślano o stworzeniu toru w ramach Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji w Gdańsku lub umiejscowieniu go pomiędzy Radomiem a Kielcami. W ostatnich latach budowę toru wiąże się z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego - można nawet natrafić na dość śmiałe pomysły, by taki obiekt umiejscowić w przyszłości np. na lotnisku im Fryderyka Chopina na Okęciu. Czy są to plany realne? Niestety, ale niewiele wskazuje na ich szybką realizację. 

Nowy tor wyścigowy w Polsce? Szansa także dla mniejszych ośrodków

Gdzie jednak mogą niebawem powstać nowe tory wyścigowe w Polsce? Jednym z takich miejsc jest Biłgoraj, gdzie przebudowywany jest obiekt mający dawno za sobą lata świetności. W kolejnych etapach inwestycji powstaną m.in. tor wyścigowy (1200 m długości, maksymalnie 14,5 m szerokości) i tor rallycrossowy. 

Tory wyścigowe w Polsce - cena

Ile kosztuje korzystanie z torów wyścigowych w Polsce? Cena może być bardzo zróżnicowana w zależności od tego, jak bardzo nowoczesne jest to miejsce. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za godzinę. Co zrobić, by mieć namiastkę luksusu i szybkiej jazdy w jednym? Istnieją firmy, które oferują za niższą opłatą np. krótką przejażdżkę po takim torze - oczywiście w luksusowym sportowym aucie.

Zobacz też: Serpentyny w Polsce. Czy znasz specyfikę jazdy w Górach Słonnych?

Więcej o: