Tesla Cybertruck - Elon Musk chwali się zamówieniami, akcje spadają, a internet zalewają memy

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem dwóch elektrycznych premier. Dwóch, które wzbudziły kontrowersje. O pickupie Tesli, modelu Cybertruck, było jeszcze głośniej niż o Mustangu Mach-E za sprawą całej masy internetowych memów.

Tesla Cybetruck - najważniejsze informacje

Jeżeli ktoś przespał zeszłotygodniową premierę, to informujemy, że Tesla Motors w końcu zaprezentowała od dawna zapowiadanego pickupa. Futurystyczny pojazd nazwano Cybertruck, ale firma używa także pisowni CYBRTRK. To pickup o typowo amerykańskich rozmiarach. Ma 5 885 m długości. Dla porównania, najpopularniejsze auto tego typu w Polsce, Ford Ranger, w zależności od wersji mierzy od 5,2 do 5,3 metra. Inne dostępne nad Wisłą pickupy również mierzą ok. 5,3 m. Cybertruck jest więc samochodem aż o pół metra dłuższym. Szerokość Tesli to 2 027 mm, a wysokość - 1 905 mm.

>>Podczas prezentacji Tesli Cybertruck coś poszło nie tak - projektant wybił szybę kulką:

Zobacz wideo

W pickupach bardzo ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze, to ile auto może przewieźć na pace. Niestety, Tesla jeszcze nie pokazuje dokładnie przestrzeni załadunkowej i nie zdradza żadnych szczegółów. Druga sprawa, to tzw. uciąg, a więc w uproszczeniu masa załadowanej przyczepy, którą auto może przeciągnąć. W końcu pickupy to pojazdy typowo użytkowe, stworzone do ciężkiej pracy. Tutaj Tesla podaje już konkretne liczby - w zależności od wersji CYBRTRK przeciągnie od 3,4 do 6,3 tony.

Tesla Cybertruck na pokład będzie mogła zabrać sześć osób. Wnętrze na pierwszych wizualizacjach prezentuje się bardzo minimalistycznie:

Tesla CybertruckTesla Cybertruck fot. Tesla Motors

Trzy wersje silnikowe pickupa Tesli

Najmocniejsza Tesla Cybertruck to wersja Tri-Motor AWD, która ma się rozpędzać do 100 km na godz. w zaledwie 2,9 sekundy, a więc tak szybko jak supersamochody. Taką wersję wyceniono na 69 900 dolarów i na jednym ładowaniu ma przejechać imponujące "ponad 500 mil", a więc więcej niż 800 km. Podano także prędkość maksymalną - 209 km/h. Najdroższa Tesla przeciągnie nawet 6,3 tony.

Nie każdy potrzebuje aż tak szybkiego, trzysilnikowego pickupa. W ofercie znajdzie się także bazowa wersja Single Motor RWD (jeden silnik elektryczny, który napędza koła tylnej osi). Tutaj mówimy o: 39 900 dolarach, ponad 400 km zasięgu, 3,4 tony uciągu i przyspieszeniu do 100 km na godz. na poziomie 6,5 s.

Dostępna ma być także pośrednia odmiana Dual Motor z dwoma silnikami. Kosztuje 49 900 dolarów, przeciągnie 4,5 tony, rozpędza się do setki w 4,5 s i przejedzie na pełnych bateriach ponad 480 km.

Tesla CybertruckTesla Cybertruck fot. Tesla

Jak Teslę Cybertruck odebrał rynek? Elon Musk chwali się rezerwacjami, akcje firmy spadają

Elon Musk z dumą pochwalił się na Twitterze, że Cybertruck cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W chwilę po premierze Tesla Motors ma już ponad 146 tysięcy zamówień. Co ciekawe, większość klientów rezerwuje mocniejsze, dwu i trzysilnikowe, wersje pickupa. Bazowa, najtańsza na razie stanowi 17 proc. zamówień.

Z drugiej strony amerykańskie media donoszą, że premiera Cybertrucka wpłynęła niekorzystnie na akcje Tesli Motors. Inwestorom najwyraźniej futurystyczny pickup nie przypadł do gustu, bo po jego prezentacji akcje spadły aż o 7 proc.

Tesla Cybetruck na drogi ma wyjechać pod koniec 2021 roku. Wtedy dopiero będziemy mogli ocenić, jak dużym sukcesem nowy model się okaże. Albo wręcz przeciwnie.

Tesla CybertruckTesla Cybertruck fot. Tesla

A jak Teslę Cybertruck przyjął internet? Bardzo gorąco

Napisać, że Tesla Cybertruck to hit internetu, to jak nie napisać nic. Futurystyczny pickup robi wręcz furorę. Kontrowersje wzbudza nie tylko przedziwna stylistyka pojazdu, ale także wpadka podczas prezentacji. Cybetruck jest podobno "kuloodporny" i wręcz niezniszczalny, co Elon Musk chciał udowodnić na scenie. Pancerne szyby nie wytrzymały, co możecie zobaczyć na filmiku poniżej:

 

Tesla Motors od dawna jest internetowym fenomenem. Na premierę Cybertrucka nie mogło więc zabraknąć memów. Nie było w historii motoryzacji jeszcze modelu, który wywołałby aż takie poruszenie na forach i portalach ze śmiesznymi obrazkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.