Status prawa jazdy. Jak sprawdzić, czy mamy dokument do odbioru? Podpowiadamy

Status prawa jazdy - jak sprawdzić, czy nowy dokument jest już gotowy do odebrania? Okazuje się, że wcale nie trzeba wychodzić z domu. To zaś pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.

Sprawdź status prawa jazdy. Czemu warto?

Czemu warto sprawdzić status prawa jazdy? W wielu sytuacjach przychodzi nam oczekiwać na wydanie nowego dokumentu. Niektóre z nich są bardzo pozytywne: ot, zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, nie możemy więc doczekać się otrzymania dokumentu uprawniającego do samodzielnej jazdy. W innych przypadkach powodem złożenia wniosku o nowy dokument mogą być choćby zgubienie go, kradzież lub zniszczenie.

Z reguły na nowe prawo jazdy oczekuje się od 10 do 21 dni. Niekiedy jednak dokument jest bardzo potrzebny, co wynika choćby ze specyfiki wykonywanego przez daną osobę zawodu lub jest spowodowane tym, że mieszka ona w miejscu dość słabo skomunikowanym. Wówczas każdy dzień jest ważny i dlatego warto zorientować się co do statusu dokumentu.

Jak sprawdzić status prawa jazdy? Oto możliwości

Jak sprawdzić status prawa jazdy i co warto o nim wiedzieć? W praktyce cały proces wydawania dokumentu sprowadza się do kilku etapów. Każdemu z nich przyporządkowano odrębny status. Chodzi o:

  • przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne;
  • przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru;
  • niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany. 

Każdy ze statusów daje nam jasną odpowiedź co do tego, na ile nasza sprawa została do tej pory załatwiona.

Zobacz wideo Quad to nie zabawka dla dzieci - rodzice i opiekunowie powinni to wiedzieć

Info Car status prawa jazdy

Jak w prosty sposób poznać status prawa jazdy? Info Car jest portalem, który pozwala zweryfikować to w bardzo szybkim tempie. Nie trzeba się przy tym obawiać korzystania z niego, bo został uruchomiony przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. 

Jak to zrobić? Sprawdzenie statusu prawa jazdy za pośrednictwem Inter Car nie jest trudne. Najpierw trzeba wejść na odpowiednią stronę internetową. Następnie możemy skorzystać z narzędzia pozwalającego na poznanie statusu prawa jazdy. Należy przy tym przygotować następujące dane:

  • imię;
  • nazwisko;
  • numer PESEL.

System może zidentyfikować sprawę tylko wtedy, gdy wszystkie wymagane informacje zostaną poprawnie podane. 

Status prawa jazdy "GOV". Czy to jedyna opcja?

Czy sprawdzenie statusu prawa jazdy na stronie ''GOV'', czyli za pośrednictwem strony o rządowej domenie, to jedyna opcja?  Oczywiście nie. Pozostaje także droga tradycyjna, czyli zwrócenie się do urzędu, który ma nam taki dokument wydać. W niektórych przypadkach może być to sensowna opcja. Choćby wtedy, gdy jest to miejsce po drodze do naszej pracy lub na uczelnię. Co jeszcze jest istotne? Odpowiedź uzyskuje się bez zbędnego czekania. Dodatkowo sama usługa jest całkowicie bezpłatna. Skoro nic nie kosztuje, to z powodzeniem możemy z niej skorzystać wtedy, gdy niecierpliwi nas oczekiwanie na ten ważny dokument.

Zobacz też: Gdzie są tory wyścigowe w Polsce? Miasta z torami, gdzie zgodnie z prawem możesz się ścigać

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.