Jak sprawdzić ilość punktów karnych online? To prostsze niż myślisz

Jak sprawdzić punkty karne online? Kierowcy wystrzegają się ich tak, jak mogą. Świadomość bliskości limitu jest jednak bardzo ważna. Teraz można sprawdzić liczbę punktów karnych bez wychodzenia z domu.

Dopuszczalna ilość punktów karnych 

Jaka jest dopuszczalna ilość punktów karnych, które może zgromadzić kierowca w Polsce? Obecnie jest to 24 punkty, które można otrzymać bez konsekwencji z powodu niewłaściwej jazdy autem. Młodzi kierowcy, czyli posiadający prawo jazdy przez mniej niż rok, mają nieco trudniej - w ich przypadku limit to 20 punktów. Co stanie się po przekroczeniu tej liczby? Niestety, ale konsekwencje są wówczas dość dotkliwe. Wówczas starosta kieruje takiego kierowcę na badania psychologiczne i egzamin mający sprawdzić kwalifikacje. Ten ostatni jest zbudowany podobnie do klasycznego egzaminu na prawo jazdy. Trzeba więc ponownie zdawać zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. 

Sprawdzenie punktów karnych. Czemu to takie ważne?

Dlaczego sprawdzenie punktów karnych może być tak istotne? Z pewnością pozwoli ono na to, by można było uniknąć przykrej niespodzianki wtedy, gdy po raz kolejny zostaniemy ukarani za złamanie zasad ruchu drogowego. To jednak nie wszystko: istotny jest też efekt psychologiczny, strach przed utratą możliwości prowadzenia pojazdu, który być może zdopinguje do większej uważności czy wolniejszej jazdy. 

Zobacz wideo Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kierowcy zapłacą za jakie przewinienia?

Jak sprawdzić punkty karne?

Jak sprawdzić punkty karne? Obecnie mamy dwa sposoby działania w przypadku chęci dokonania takiej weryfikacji. Pierwszą opcją jest wizyta na komisariacie i zapytanie o to pracujących tam funkcjonariuszy. Oczywiście trzeba tutaj posiadać dokument potwierdzający tożsamość choćby po to, by funkcjonariusze wiedzieli, z kim mają do czynienia. Istnieje jednak jeszcze druga, bardziej wygodna metoda, czyli skorzystanie z drogi internetowej.

Gdzie sprawdzić punkty karne? Weryfikacja przez Internet

Gdzie sprawdzić punkty karne? Skorzystanie z metody online może być szczególnie kuszące. W końcu jest to opcja dostępna 24 godziny na dobę i to bez wychodzenia z domu. Podstawą będzie tu założenie profilu zaufanego, co nie trwa jednak zbyt długo.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych? Zakładanie profilu zaufanego

Jak sprawdzić ilość punktów karnych? Posiadanie profilu zaufanego nie jest wielkim problemem. Z opcji tej może skorzystać każdy pod warunkiem, że założy swój własny profil. Przede wszystkim trzeba tutaj skorzystać z jednej spośród dwóch opcji. Przy zakładaniu profilu zaufanego mogą nam bowiem być potrzebne internetowe konto bankowe lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Alternatywą może być wizyta w punkcie potwierdzającym w banku czy urzędzie. Następnie, aby sprawdzić swoje punkty karne, trzeba skorzystać, ze strony https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne. 

Zobacz też: Jak wypolerować lampy? Możesz to zrobić w swoim garażu

Więcej o:
Copyright © Agora SA