Jesienią, gdy częściej sięgamy po leki i suplementy, warto pamiętać o konieczności dokładnego czytania ulotek. Oprócz dawkowania znajdziemy tam ważne informacje o skutkach ubocznych, takich jak wpływ na koncentrację i motorykę. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) opublikował specjalne ostrzeżenie, z którego wynika, że aż 20 proc. kierowców przyjmuje leki, które mogą mieć wpływ na poruszanie się w ruchu drogowym.
Warto mieć na uwadze, że choroba znacznie obniża bezpieczeństwo za kierownicą. Grypa czy przeziębienie osłabiają organizm, co prowadzi do gorszej koncentracji i wydłużonego czasu reakcji. Osoby chore są bardziej narażone na zmęczenie, senność, dreszcze i bóle głowy, co czyni jazdę niebezpieczną. W takich sytuacjach najlepiej całkowicie zrezygnować z prowadzenia pojazdu. Na rynku dostępnych jest wiele leków, które mogą powodować działania niepożądane wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów. Choć nie wszystkie leki mają takie efekty, niektóre grupy mogą:
Jeśli planujemy jazdę samochodem i zdecydujemy się na przyjmowanie leków, koniecznie należy zapoznać się z ulotką oraz zawartymi w niej przeciwwskazaniami. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z lekarzem przepisującym lek lub farmaceutą wydającym go w aptece.
Do leków, które negatywnie wpływają na sprawność psychomotoryczną i przy ich stosowaniu nie można prowadzić samochodu, należą między innymi:
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.