Prawo jazdy możesz stracić jeszcze zanim wsiądziesz do samochodu. O tym nie zawsze się mówi

Czy można stracić prawo jazdy na łódce? Okazuje się, że nie wszyscy znają przepisy dotyczące ruchu wodnego. Regulują one między innymi to, że nie można spożywać alkoholu na wodzie, jeśli jest się sternikiem. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zbliża się sezon wakacji i licznych urlopów, podczas których wielu Polaków będzie oddawało się przyjemnościom na świeżym powietrzu. Mowa nie tylko o spacerach w lesie czy grillowaniu z przyjaciółmi, ale również i o wycieczkach samochodami, a nawet łodziami. Mało kto wie, że istnieje przepis, przez który możesz stracić prawo jazdy jeszcze zanim wsiądziesz do auta. Na co zwrócić uwagę i na co uważać?

Zobacz wideo Maciej Mysona: Proces kupowania prawa jazdy za naszą wschodnią granicą jest dość popularny

Czy można stracić prawo jazdy na łódce? O tym przepisie nie każdy kierowca pamięta

Podczas gdy niektórzy preferują drinki bez alkoholu, inni lubią sobie pofolgować, nawet podczas płynięcia łódką. I nawet jeśli w przypadku pasażerów nie ma w tym niczego niedozwolonego, tak w przypadku sternika sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Należy mieć na uwadze, że w mediach w okresie wakacyjnych już od wielu lat jest głośno o tym, że pływanie różnego rodzaju łodziami po alkoholu jest nieodpowiedzialne, a samo działanie naraża na niebezpieczeństwo zarówno kierującego, jak i pasażerów i inne osoby, które możemy spotkać na swojej drodze na wodzie.

Okazuje się, że jeśli policja podczas kontroli stwierdzi, że sternik jest w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, ma pełne prawo do złożenia wniosku do sądu. Sąd zaś w efekcie może zakazać kierowania pojazdami silnikowymi nawet na okres 10 lat. Jeden błąd w ferworze zabawy może więc sprawić, że gorzko pożałujesz. Z czego dokładnie to wynika?

Łódka - zdjęcie ilustracyjne
Łódka - zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Czy można pić alkohol na wodzie? Brak tej możliwości regulują przepisy

Drogi wodne traktowane są w ten sam sposób, co te lądowe. Patrolowane są więc często przez policję, która ma prawo nas skontrolować. Wszystko reguluje zresztą artykuł 87 Kodeksu wykroczeń.

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

W przypadku kierowania pojazdami napędzanymi siłą mięśni mandat wciąż możesz dostać, ale uprawnień nie stracisz. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: