Nowy odcinkowy pomiar prędkości na Śląsku już działa

W Mikołowie został uruchomiony nowy odcinkowy pomiar prędkości. Jest to kolejne miejsce na mapie Śląska, gdzie kierowcy będą dyscyplinowani przez charakterystyczne jaskrawożółte kamery.

Mikołowska DK44 to jedna z kluczowych tras w regionie, intensywnie użytkowana przez mieszkańców oraz osoby podróżujące między Katowicami a Gliwicami. W piątek 26 kwietnia o godzinie 12 zaczęły działać tam wcześniej zainstalowane kamery. Długość odcinka, na którym odbywa się pomiar prędkości, wynosi 1,3 km. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopuszczalna prędkość na tym odcinku wynosi 50 km/h. System działa na zasadzie dwóch kamer, które rejestrują prędkość pojazdów na początku oraz na końcu wyznaczonego fragmentu drogi.

OPP na ulicy Gliwickiej w Mikołowie

Ulica Gliwicka w Mikołowie jest kluczową arterią łączącą to miasto z innymi częściami regionu Śląskiego. Stanowi ważny element infrastruktury komunikacyjnej, umożliwiając szybki i sprawny przepływ ruchu pomiędzy różnymi punktami miasta, stąd też stosunkowo duże natężenie ruchu. Być może nie będzie tu wpadać tylu kierowców co na rekordowym odcinku OPP w kraju, czyli urządzeniach zamontowanych na autostradzie A4, ale doświadczenia z innych urządzeń umieszczonych na drogach niższych kategorii pokazują, że tam też mandatów jest znacznie więcej niż można się było spodziewać.

Gdzie na Śląsku działają odcinkowe pomiary prędkości?

Odcinkowy Pomiar prędkości w Mikołowie nie jest pierwszy i nie będzie też ostatnim uruchomionym tego typu punktem na Śląsku. Aktualnie urządzenia takie działają już od dłuższego czasu w następujących miejscowościach:

  • Powiat wodzisławski, droga nr 78, Gorzyce, długość 1 km
  • Powiat gliwicki, droga nr 78, Wilcza, długość 2,2 km
  • Powiat tarnogórski, droga nr 11, Tarnowskie Góry, długość 1 km

W najbliższym czasie w województwie śląskim planowane jest zainstalowanie więcej liczby urządzeń kontrolujących prędkość na wyznaczonych odcinkach. Obecnie gotowe są już urządzenia na DTŚ (Drogowej Trasie Średnicowej) między Katowicami a Chorzowem, jednak nie są jeszcze aktywne z powodu remontu wiaduktu na tym odcinku drogi. Uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości planuje też miasto Katowice, m.in. w tunelu pod Rondem, ale data uruchomienia nie jest jeszcze określona.

Źródło: CANARD, radio eska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.