Użytkowanie samochodu - jak dbać o samochód, by cieszyć się nim długo?

Jak dbać o samochód, aby służył nam bezawaryjnie? Przede wszystkim należy zajmować się wieloma elementami regularnie. A na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jak dbać o samochód, czyli najważniejsze kwestie, których musimy dopilnować

To, jak dbać o samochód, aby nie psuł się i służył nam jak najdłużej jest często zadaniem, które pochłania sporo czasu i pieniędzy. W tym przypadku jest jednak lepiej "zapobiegać niż leczyć". Jeśli właściwie nie zadbamy o nasz pojazd, wtedy musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później posypią się różne drobne, lecz kosztowne awarie. Dlatego tak ważne jest, aby całościowo dbać o nasze auto: jego stan mechaniczny, elektrykę, ale też wnętrze. W tym celu warto regularnie odbywać przeglądy w godnych zaufania zakładach samochodowych, które specjalizują się w naprawach modeli danej marki. 

Poniżej lista spraw, o które należy szczególnie zadbać:

  • jak dbać o karoserię samochodu? Jest to bardzo istotne nie tylko dla zachowania imponującego wyglądu pojazdu, ale także dla zabezpieczenia go przed przedwczesnymi awariami; lakier jest szczególnie narażony na odpryskiwanie, ale też uleganie korozji, dlatego tak ważne jest, aby był on prawidłowo konserwowany, z użyciem wyspecjalizowanych środków, które zabezpieczą karoserię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, co pozwala na wieloletnie, bezproblemowe korzystanie z pojazdu; jeśli zastanawiasz się, jak dbać o lakier samochodu zimą, to uspokajamy - praktycznie tak samo, jak latem. Tylko zdecydowanie częściej należy go myć aby w żadnym zakamarku nie zalegało pośniegowe błoto wymieszane z solą drogową, która negatywnie wpływa nie tylko na karoserię, ale też inne części auta;
  • jak dbać o klimatyzację w samochodzie? Otóż system klimatyzacji w polskich samochodach zazwyczaj jest traktowany bez należytej uwagi - rzadko poddajemy go czyszczeniu i odgrzybianiu, a o uzupełnianiu czynnika chłodzącego już nawet nie ma co wspominać; a to duży błąd! Niesprawna klimatyzacja może przyczynić się do powstania dużo trudniejszych w opanowaniu problemów technicznych; poza tym czyszczenie wentylacji jest też koniecznością z punktu widzenia zdrowia kierowcy i pasażerów, którzy podczas podróży oddychają powietrzem pełnym zarazków, roztoczy i grzybów, wypychanym z przewodów wentylacyjnych;
  • jak dbać o akumulator w samochodzie? Jest to bardzo istotne, gdyż akumulator to urządzenie, bez którego nie uruchomimy auta; aby jak najdłużej zachował on swoją pełnię możliwości - pamiętajmy, aby nie pozostawiać włączonych świateł, radia czy innych urządzeń pobierających prąd (np. za pośrednictwem gniazda zapalniczki); z kolei w samochodach wyposażonych w system start-stop korzystajmy z niego zgodnie z zaleceniami producenta - nie wyłączajmy go bez potrzeby.
  • jak dbać o turbinę w samochodzie? Turbosprężarki są popularne w wielu modelach samochodów; posiadacze takich powinni zadbać o nie, gdyż wymiana tego elementu jest naprawdę kosztowna; jak korzystać z turbiny? Otóż należy stosunkowo wolno ruszać, a po zatrzymaniu nie wyłączać silnika od razu; istotną sprawą dla długowieczności turbiny jest też regularne wymienianie olejów, gdyż zanieczyszczenia, które się w nich pojawiają mogą osłabić kondycję turbosprężarki.

Zobacz też: Jak dbać o akumulator w nieużywanym samochodzie?

Jak dbać o auto, aby jego wnętrze dobrze się prezentowało?

Wnętrze auta jest równie ważne, co jego mechanizm. Warto zatem zadbać o kabinę, by cieszyć się jej nienagannym wyglądem przez długi czas. Jeśli jesteś posiadaczem skórzanych foteli, wtedy na pewno zadajesz sobie pytanie - jak dbać o tapicerkę skórzaną w samochodzie? Przede wszystkim skóra jest trwałym materiałem, więc jeśli będzie regularnie czyszczona może przetrwać wiele lat w dobrym stanie.

Jak dbać o skórę w samochodzie?

  1. Przystępując do sprzątania na początku należy odkurzyć.
  2. Wstępnie oczyszczone powierzchnie trzeba przemyć delikatną szmatką z mikrofibry i ciepłą wodą.
  3. Następnie można przystąpić do właściwej pielęgnacji tapicerki. Wystarczy zastosować specjalne środki do konserwacji skóry, które wytwarzają na jej powierzchni warstwę zabezpieczającą przed czynnikami zewnętrznymi. 
Zobacz wideo Prezentacja samochodu

Jak dbać o samochód, żeby nie rdzewiał?

To, jak dbać o samochód, żeby nie rdzewiał zależy od pory roku. Jest to niezwykle ważne, gdyż raz powstałe ogniska korozji, lubią się rozprzestrzeniać. W lecie można podjąć decyzję o zabezpieczeniu przed rdzą, poprzez zastosowanie konserwacji podwozia. Jest to często wykonywany zabieg, który ma na celu ochronienie powierzchni samochodu przed szkodliwym działaniem błota pośniegowego i zmieszanej z nim soli drogowej. Zabieg taki można wykonać w większości warsztatów samochodowych i jest on zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż wymiana skorodowanych części.

Jak dbać o nowy samochód? Sprawdzone porady

Jak zadbać o nowy samochód? Trzeba kierować się dokładnie tymi samymi regułami, co w przypadku samochodu używanego. Pamiętać należy, aby dbać o wnętrze samochodu w równym stopniu, co o inne ważne części zewnętrzne. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku karoserii, zwłaszcza gdy myjemy samochód w myjniach samoobsługowych - zbyt duże ciśnienie może spowodować mikro odpryski, które z kolei szybko przekształcą się w ogniska rdzy. Ważne jest też, aby dbać o uszczelki w samochodzie - nieszczelne mogą doprowadzić do poważnych wycieków płynów, co może stanowić potencjalne zagrożenie podczas jazdy. 

Zobacz też: Ocena stanu samochodu przed zakupem. Jak to zrobić?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.