Co wiedzieć przed kupnem auta? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że sam zakup auta używanego może być dla nas szansą na całkiem przyzwoity standard za przystępną cenę, ale i zagrożeniem - nie każdy sprzedający jest uczciwy i obok zalet przedstawi wszystkie wady samochodu. Rynek pełen jest pojazdów, które pod zasłoną pięknie wykonanej ''blacharki'' kryją zupełnie inny stan, niż ten deklarowany. Na co możemy się narazić? Oto kilka z potencjalnych pułapek, które mogą na nas czyhać:
Można przyjąć, że przeciętnie najczęściej poszukiwanym w komisach autem będzie model dowolnej marki, który jest:
Dzięki spełnieniu tych kryteriów wiemy, że samochód nie brał udziału w wypadkach, które mogły np. bardzo mocno skrócić możliwy czas jego eksploatowania. Mamy też świadomość tego, co było naprawiane, kiedy i jakich części użyto. Wreszcie - jak wiele kilometrów przebył.
Ocena stanu samochodu dokonywana tuż przed zakupem odgrywa więc pierwszorzędną rolę i ma wpływ na to, czy będziemy ostatecznie zadowoleni. Można ją rozbić na dwa etapy:
Ocena sprawności samochodu musi bowiem polegać na szczegółowym przyjrzeniu się parametrom poszczególnych elementów, nie jesteśmy jednak w stanie na ich podstawie wszystkiego przewidzieć. Warto więc poprosić o książeczkę serwisową. Wadą takiego rodzaju dokumentu jest możliwość stosunkowo łatwego dokonania fałszerstwa. Trzeba więc bardzo dokładnie przyjrzeć się zamieszczonym tam informacjom i w miarę możliwości zweryfikować je.
W przypadku samochodów sprowadzonych z innego kraju powinny być do nich dołączone oryginały przeglądów. Ważnym elementem, który trzeba sprawdzić, jest też numer VIN (Vehicle Identification Number). Należy porównać numer widniejący na tabliczce znamionowej pojazdu z tym, który znajduje się w jego dowodzie rejestracyjnym.
Co do praktycznej strony oceny stanu samochodu używanego, to należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:
O tym, jak sprawdzić auta przed zakupem, decyduje jednak przede wszystkim ocena jego stanu technicznego. Nie zawsze daje się go oczywiście określić przy pobieżnym i krótkim badaniu. Można jednak pomóc sobie stosując się do kilku wskazówek. Oto one:
Zastosowanie się do każdego z punktów wymaga pewnej wprawy. Jeśli więc pomimo dostępnych informacji nie czujemy się na siłach, by dobrze ocenić używany samochód - zawsze możemy zasięgnąć opinii eksperta. W Polsce funkcjonuje wielu fachowców od spraw oceny technicznej. Skorzystanie z takich usług to oczywiście wydatek, ale możliwe że w ostatecznym rozrachunku bardzo opłacalny.
Nawet wówczas, gdy czujemy się na siłach właściwie ocenić stan samochodu przed zakupem, warto abyśmy wybrali się na miejsce z zaprzyjaźnioną osobą, która będzie służyć radą w przypadku niejasności, lub też poprawi nas wtedy, gdy czegoś nie dopatrzymy.