Śmierdząca i niesprawna klimatyzacja. Gdzie szukać przyczyny i ile to kosztuje?

Klimatyzacja wymaga regularnej konserwacji i serwisowania. W przeciwnym razie musimy liczyć się z nieprzyjemnymi zwiastunami awarii, a także konsekwencjami zdrowotnymi. Brzydki zapach z klimatyzacji - co może oznaczać? Sprawdzamy też, ile kosztuje naprawa klimatyzacji.

Klimatyzacja to nie tylko obniżanie temperatury

Wbrew pozorom, podstawowym zadaniem klimatyzacji nie jest tylko obniżanie temperatury we wnętrzu pojazdu w upalne dni. Umiejętnie użytkowany mechanizm doskonale sprawdza się o każdej porze roku. Utrzymywanie niższej temperatury w kabinie w oczywisty sposób podnosi komfort podróży, izolując podróżnych od warunków zewnętrznych. W okresie jesienno-zimowym klimatyzacja w błyskawicznym tempie pozwala pozbyć się wilgoci z wewnętrznych stron szyb, dzięki czemu podróż rozpoczniemy szybko i bezpiecznie.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Regularny serwis za kilkaset złotych

Odpowiednio użytkowana klimatyzacja to komfortowa podróż w ciszy z zamkniętymi oknami, co docenimy zwłaszcza w czasie eskapad z dziećmi. W zamian musimy liczyć się ze zwiększonym zużyciem paliwa, lub drastycznym spadkiem zasięgu w samochodzie elektrycznym. Sprężarka układu schładzania napędzana jest bezpośrednio przez silnik, dodatkowo go obciążając. W „elektryku” wymaga dodatkowego napędu, co podnosi zużycie cennej energii. Kolejną kwestią jest przynajmniej doroczny serwis rzutujący na sprawność i wytrzymałość całego układu. Kontrola szczelności, uzupełnienie czynnika chłodzącego i oleju zajmuje kilkadziesiąt minut. Na koniec operacji specjalista podda cały układ dezynfekcji, pozbywając się bakterii i grzybów mogących być źródłem nieprzyjemnych zapachów i chorób układu oddechowego. Zależnie od marki i modelu, cena usługi oscyluje wokół kilkuset złotych, wliczając w to wymianę filtra kabinowego. Przy okazji każdej rutynowej kontroli specjalista wykryje ewentualne defekty instalacji, dokonując niezbędnych napraw.

Należy pamiętać, że z układu klimatyzacji w naturalny sposób w skali roku ubywa około 10 proc. gazu chłodniczego, co przekłada się na spadek wydajności zespołu naczyń połączonych. Im mniejsza ilość czynnika roboczego, tym do cięższej pracy zmuszana jest klimatyzacja by osiągnąć żądane temperatury. Warto także przynajmniej co dwa lata wymienić skraplacz - koszt to około 100-200 złotych, a także raz na dwa tygodnie chociaż na kwadrans uruchamiać klimatyzację.

Układ klimatyzacji składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów. To przede wszystkim kompresor, którego zadaniem jest wymuszenie ruchu czynnika w układzie. Osuszacz wyłapuje wilgoć, minimalizując ryzyko rozwoju korozji. Na liście komponentów znajdziemy jeszcze chłodnicę klimatyzacji/skraplacz, parownik, moduł sterujący, przewody i czynnik chłodzący.

Klimatyzacja się psuje. Objawy awarii

Objawami, które zwiastują awarię jest słabe działanie klimatyzacji, parowanie szyb mimo włączonego układu, nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów, a także głośna praca sprężarki. Walkę o sprawność mechanizmu fachowcy zazwyczaj zaczynają od kontroli szczelności i powolnego eliminowania podejrzanych punktów na liście kontrolnej. Przyczyną parujących szyb może być zapchany filtr kabinowy. Jego wymiana to kilkanaście złotych i kilka minut pracy. Niski poziom czynnika smarującego doprowadzić może do zatarcia kompresora, a jego chwilowe odłączenie spowoduje również pęknięcie paska wielorowkowego napędzającego sprężarkę. Może też wystąpić awaria sprzęgła kompresora. W tym przypadku koszt naprawy wyniesie od kilkuset zł do nawet dwóch tysięcy.

Niemożność uruchomienia układu

W niektórych modelach nieprawidłowe działanie lub całkowite wyłączenie układu spowodowane może być defektem elektroniki sterującej. Tutaj sytuację rozwiązuje doświadczony elektronik lub wymiana uszkodzonej jednostki sterującej. Kolejnym krokiem jest weryfikacja kondycji skraplacza, osuszacza, temperatury powietrza przy wylotach nawiewów w zestawieniu z wartościami fabrycznymi. Mechanik sprawdzi też ciśnienie w układzie klimatyzacji, stan techniczny elementów roboczych (kompresora, sprzęgła, wentylatora i przewodów) oraz przeprowadzi diagnostykę komputerową z odczytem i interpretacją błędów. Wpięcie komputera będzie możliwe w przypadku samochodów z ostatnich dwóch dekad.

Naprawa klimatyzacji - ile kosztuje? Koszty mogą być wysokie

Jedynym pewnym sposobem usuwania nieszczelności jest wymiana uszkodzonych elementów – koszt zależny jest od marki, modelu i łatwości dostępu do wadliwych elementów. Znaczące wydatki wiążą się z wymianą lub regeneracją sprężarki. Tutaj trzeba być przygotowanym na inwestycję od 1000 do nawet 4000 złotych. Kolejne kilkaset złotych pochłonie wymiana parownika (500-1600), chłodnicy klimatyzacji (500-1500) i innych elementów. Kompleksowa reanimacja układu klimatyzacji kosztować może nawet kilka tysięcy złotych w popularnym modelu. W przypadku marek premium, wydatki okazują się znacząco wyższe i nierzadko przekraczają 5 tysięcy zł. Nieprzyjemny zapach uprzykrzający podróż zniwelujemy ozonowaniem układu. Taka usługa kosztuje w warsztacie około 60 złotych. Pozbędziemy się tym samym zalążków grzybów i innych szkodliwych bakterii. Możemy również kupić sobie takie urządzenie za 220-300 złotych i postawić w garażu. Nie zajmuje dużo miejsca. Na rynku dostępnych jest także wiele innych preparatów aplikowanych bezpośrednio w kratki klimatyzacji. Są one dobrym elementem profilaktycznej troski.

Nie bagatelizuj potencjalnych awarii

Niestety, jeśli zbyt długo będziemy odwlekać naprawę klimatyzacji, to spotka nas bardzo przykra niespodzianka. Układ, który długo pozostaje nieszczelny, pusty lub zmuszany jest do pracy ze zbyt niską ilością czynnika, prędzej czy później się podda. Skorodowane przewody i osprzęt z kompresorem na czele, będziemy musieli wymienić (kompresor niekiedy da się regenerować). Wydając relatywnie niewielką kwotę zyskamy pewność i czyste powietrze w kabinie. Co 2-3 lata trzeba się też liczyć z uzupełnieniem środka chłodniczego. Obecnie stosowany R134A kosztuje około 700-1000 zł. Stosowany wcześniej freon wciąż znajduje się w ofercie nielicznych warsztatów. R22 to wydatek na poziomie 150-200 złotych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.