Czy można nagrywać policjanta podczas kontroli drogowej?

Czy można nagrywać policjanta podczas kontroli drogowej? Nagrywanie to jedno, a rozpowszechnianie nagrania to coś zupełnie innego. Dobrze się zastanów, zanim wrzucisz do sieci wideo z policjantem w roli głównej.

Policjanci mogą już nagrywać swoje interwencje - MSWiA zakupiło kamery, których zapisy mogą wyjaśniać kwestie sporne. Stróże prawa nie są jednak zobligowani do ich włączania. A co jeśli to obywatelowi zależy na tym, by interwencja była filmowana?

Nie ma przepisu, który jasno by określał, że można nagrywać policjanta np. podczas kontroli drogowej. Ale nie ma też zapisu, który tego zakazuje. Innymi słowy: prawo nie rozwiązuje jednoznacznie tego problemu.

Czy można nagrywać policjanta?

Utrwalanie czyjegoś wizerunku może naruszać dobra osobiste. Policjant nie jest wyjątkiem. Jeśli uzna, że filmując go, naruszyliśmy jego dobra osobiste, może wystąpić przeciwko nam z powództwem cywilnym. Trudno jednak sobie wyobrazić, że sąd przychyli się do jego wniosku w sytuacji, w której filmowaliśmy interwencję. Można zatem założyć, że filmowanie policjanta dokonującego interwencji jest legalne. Policjant nie ma podstaw prawnych, by zakazać filmowania np. przebiegu kontroli drogowej. O rozpoczęciu filmowania nie musimy nikogo informować.

WAŻNE: Nagrywanie policjanta nie może utrudniać lub uniemożliwiać interwencji. Podczas filmowania musimy zastosować się do poleceń funkcjonariusza, zapewniając mu m.in. niezbędną do podjęcia działań przestrzeń.

Rozpowszechnianie wideo z policjantem - co za to grozi?

Nagrywanie to jedno, ale rozpowszechnianie nagrania to coś zupełnie innego. Kwestię rozpowszechniania czyjegoś wizerunku prawo wyjaśnia bardzo dokładnie. Jeżeli funkcjonariusz jest osobą publiczną, jego wizerunek można rozpowszechniać. Trudno sobie jednak wyobrazić, że kontroli drogowej dokonuje rzecznik Komendy Głównej Policji. Szeregowy policjant drogówki jest funkcjonariuszem publicznym, ale nie osobą publiczną. Jego wizerunku nie można rozpowszechniać bez jego zgody. Określa to art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W takiej sytuacji policjant również może nam wytoczyć proces cywilny, w którym sąd nie będzie już tak przychylny jak w przypadku samego nagrywania.

WAŻNE: Jeżeli policjant nie wyrazi zgody na rozpowszechnianie jego wizerunku, możemy opublikować nagranie z jego udziałem, ale pod warunkiem zamazania jego twarzy, zniekształcenia głosu i ukrycia innych cech, które pozwalają ustalić jego tożsamość.
Zobacz wideo
Czy kiedyś nagrywałeś interwencję policji?
Więcej o:
Komentarze (165)
Czy można nagrywać policjanta podczas kontroli drogowej? Nagrywanie to jedno, a rozpowszechnianie...
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • lech2011

  Oceniono 125 razy 119

  prawo nie rozwiązuje jednoznacznie tego problemu.

  A może co nie jest zabronione, jest dozwolone i już ?

 • Gość: Paweł

  Oceniono 121 razy 95

  Jestem pewien, że "gości" programu "uwaga pirat" sąsiedzi rozpoznają bez pudła. A dobra osobiste mogą sobie w d... wsadzić

 • Miroslaw Grad

  Oceniono 107 razy 85

  Ten artykuł to jakaś porażka.Co nie jest zabronione jest dozwolone,a więc sprawa jest jasna.Natomiast ,co się tyczy naruszenia dóbr osobistych,to i tu autor mija się z prawdą,policjant jest w pracy,wykonuje obowiązki służbowe,a więc o dobrach osobistych nie ma mowy.

 • Gość: MaTT

  Oceniono 105 razy 75

  Kto wam takich bzdur naopowiadał?
  Swego czasu Komendant Główny, rzecznik Policji w TV informowali, że nagrywanie interwencji Policji jest w pełni legalne i nagrywać wolno. Po co więc ten artykuł, który wprowadza zamęt?

 • java77

  Oceniono 93 razy 53

  Bzdura na resorach>policjant z definicji samej jest to funkcjonariusz publiczny.I tu nie moze sie zaslaniac dobrami osobistymi.Jesli masz z tym problem-zmien zawód.Nie ma zakazu-wiec mozna.A skoro policja filmuje naruszajac moja dobro publiczne to tym bardziej ja moge go filmowac.Tym bardziej ze to funkcjonariusz publiczny.Kropka.To samo sie tyczy polityków

 • Gość: bogdan

  Oceniono 48 razy 40

  Tu chodzi jednoznacznie o to, że Policja, wyzuta z ludzkich manier, ni jak, nie reagują na własną patologię i nie przeciwdziała takim zachowaniom ale co najbardziej bulwersuje to - to, że Policja również ma w głębokim poważaniu prawa obywatelskie!!!! Z raportu MSWiA, do którego dotarła Wirtualna Polska podaje. Z nieuzasadnioną agresją kolegów wobec zwykłych obywateli spotkała się prawie połowa policjantów, czyli 50% policjantów stosuje nieuzasadnioną i bezpodstawną przemoc wobec obywateli! Dalej jednak tylko 8 proc. z nich przyznaje, że to bezpośrednio oni podejmowali takie działania. Reszta była tylko świadkami nieuzasadnionej agresji (31 proc.) lub uczestnikami tego typu interwencji (62 proc.).

 • Gość: obywatel tego kraju

  Oceniono 47 razy 39

  A milicjant jak mnie legitymuje to robi to jako osoba publiczna czy prywatna?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX