Ostrzegasz kierowców mruganiem światłami? Nieźle się zdziwisz. Tylko w tej sytuacji będzie bez mandatu

Czy można dostać mandat za mruganie światłami? Wielu kierowców chce zachowywać się honorowo na drodze i pomagać innym, jednak nie zawsze jest to dobre działanie. Ostrzegasz bowiem nie tylko jadących przepisowo kierowców, lecz także i tych, którzy popełniają wykroczenia.

Już nawet od kilkudziesięciu lat wielu Polaków ostrzega mruganiem światłami innych kierowców, że zbliżają się do kontroli policji. Dziś praktyka nie jest już aż tak popularna jak wcześniej, bo teraz w większości korzysta się z aplikacji na smartfonach, które informują o zdarzeniach na drodze. Czy mruganie światłami jest w ogóle dozwolone? Mało kto zdaje sobie sprawę.

Zobacz wideo Uciekał przed policją, bo... "się zestresował". Wszystko przez złe światła

Czy można dostać mandat za mruganie światłami? Chcemy być uprzejmi, a nawet nie zdajemy sobie sprawy

Odpowiedź na pytanie, czy jest mandat za mruganie światłami znajdziesz w Art. 51. pkt 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się: pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo; do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony (...).

Nie ma więc wprost zabronionego mrugania światłami, jednak zabrania się używania świateł drogowych w dzień. Właśnie na to powołuje się policja, gdy wystawia mandat, który nie jest niski. Może bowiem wynosić nawet 200 zł i 3 punkty karne.

Zmienne warunki atmosferyczne, a także podróżowanie o różnych porach dnia sprawia, że światła są nieodzownym elementem wyposażenia samochodu.
Zmienne warunki atmosferyczne, a także podróżowanie o różnych porach dnia sprawia, że światła są nieodzownym elementem wyposażenia samochodu. zdjęcie ilustracyjne, iStock

Czy w Polsce można mrugać światłami? Tylko w określonej sytuacji

Okazuje się jednak, że czasem można mrugać światłami i jest to w pełni uzasadnione. Mowa o sytuacji, gdy wiemy, że na drodze czeka potencjalne niebezpieczeństwo. To na przykład zwrócenie uwagi innym, by jechali ostrożnie, bo przed chwilą przez jezdnię przebiegło stado zwierząt. Jeśli jednak mruganiem ostrzegasz innych o kontroli policji, popełniasz ogromny błąd. Wszystko dlatego, że możesz nieświadomie dawać znak nie tylko prawidłowo jadącym kierowcom, lecz także i osobom w stanie nietrzeźwości lub poruszającym się bez uprawnień. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: