Kradną samochody "na jajko". Ta metoda jest niezwykle prosta i niestety skuteczna

Samochody stają się coraz bardziej łakomym kąskiem dla przestępców, którzy do kradzieży wykorzystują coraz to bardziej absurdalne metody działania. Jak kradną nasze auta? Czasami wystarczy im do tego jajko.

Złodzieje samochodów coraz częściej korzystają z wyrafinowanych i wymyślnych metod. Tak jak kilkadziesiąt lat temu, niepotrzebne im są już łomy, śrubokręty czy łamaki. Współcześnie często wykorzystują niepozorne przedmioty użytku codziennego, które nie budzą wśród kierowców żadnych podejrzeń.

Zobacz wideo Od 1 stycznia 2025 r. mogą podrożeć nie tylko nowe auta. Także używane! [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Jak działają złodzieje aut? Metoda "na jajko" to nowa, niepozorna sztuczka

Złodzieje, chcąc ukraść nasz samochód, często bazują na słabościach kierowców. W grę wchodzi zamieszanie, zmęczenie czy roztargnienie. Metoda "na jajko" to dość nowy sposób, podczas którego przestępcy wybierają pojazd i rzucają jajkiem lub dwoma w przednią szybę, mając nadzieję, że kierowca włączy wycieraczki. W ten sposób konsystencja produktu ma ograniczyć widoczność, do tego stopnia, że osoba za kierownicą zatrzyma się. Według scenariusza złodziei zjedzie na pobocze, aby usunąć zanieczyszczenia. Następnie przestępcy przechodzą do działania. Wykorzystując chwilę nieuwagi, kradną coś z auta. Niewykluczone jest również, że łupem padnie sam samochód, gdy kierowcy nie ma już w środku.

Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Stosuj te cenne wskazówki

Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży pojazdu, możemy podjąć kroki, które nieco ograniczą pole manewru złodziejom. Warto wprowadzić je w nawyk.

  • Zamykaj pojazd, nawet gdy tankujesz lub parkujesz na podjeździe. Sprawdź także, czy nie zostawiłeś otwartych okien lub dachu.
  • Trzymaj klucze w bezpiecznym miejscu, gdy jesteś w domu i z dala od drzwi wejściowych.
  • Umieść kluczyki w etui z ekranem blokującym sygnał.
  • Jeśli kupisz używany samochód, przeprogramuj kluczyki.
  • Wyłącz sygnały bezprzewodowe w pilocie, gdy go nie używasz.
  • W ruchu ulicznym jedź z zamkniętymi drzwiami.
  • Unikaj parkowania w ciemnych i odosobnionych miejscach. Warto poświęcić dodatkowe pięć lub dziesięć minut spaceru, jeśli oznacza to, że pojazd zostanie pozostawiony na dobrze oświetlonej i bardziej ruchliwej ulicy.
  • Urządzenia elektroniczne mogą być używane do zakłócania sygnału elektronicznego z kluczyka, aby zablokować pojazd. Zawsze sprawdzaj ręcznie, czy pojazd jest zablokowany, zanim odejdziesz.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.