Kolejne ograniczenia prędkości weszły w życie. Tylko tyle na godzinę można jechać za miastem

Jakie są ograniczenia prędkości? Jakiś czas temu Policja powołała zespół, który sprawdzał, jakie są powody wysokiej liczby wypadków na polskich drogach. Wyniki pokazały, że czas na zmianę przepisów. Okazuje się, że odpowiednie kroki podjęto nie tylko w Polsce.

Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu jednym z lepszych sposobów na zmniejszenie liczby wypadków na drogach są zmiany w limitach prędkości, a dokładnie ich skrócenie. Przykładem ma być Flandria w Belgii, gdzie od 2017 roku wskutek zmiany przepisów na drogach jest o wiele mniej wypadków. To właśnie tam poza terenem zabudowanym nie można już poruszać się szybciej niż 70 km/h. Wcześniej obowiązywał limit 90 km/h.

Zobacz wideo Google vs Apple w motoryzacji? Czyli kto kogo goni? Apple CarPlay vs Android Auto

Dane nie pozostawiają złudzeń. Zmiana przepisów drogowych przyniosła pozytywny skutek

Jakiś czas temu w Brukseli odbyła się konferencja, na której przestawiono dane dotyczące skutków zmian limitów prędkości poza terenem zabudowanym. Wynika z nich, że w porównaniu do 2017 roku (to właśnie wtedy przepisy weszły w życie) we Flandrii jest mniej o 5,5 procent wypadków i aż o 22,7 procent mniej ofiar śmiertelnych.

Dlaczego warto jechać wolniej? Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo

Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa kierowców na drodze poprzez wolniejszą jazdę działanie ma też kilka innych pozytywnych aspektów. Dlaczego lepiej nie spieszyć się na drodze?

  • Oszczędzasz paliwo. Umiarkowana prędkość jest bardziej ekonomiczna niż szybka jazda samochodem. Wszystko przez to, że silnik pracuje bardziej efektywnie.
  • Mechanizmy wolniej się zużywają. Wolniejsza jazda może realnie wpłynąć na to, że samochód będzie ci służył dłużej. Wolniej zużyjesz opony, silnik, a nawet zawieszenie pojazdu.
  • Codzienny komfort. Jeśli będziesz jechać wolniej, zarówno ty, jak i reszta pasażerów, mogą czuć się lepiej. Nie będziecie stresować się, że szybka jazda może przez chwilę nieuwagi doprowadzić do wypadku.

Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: