W ciągu ostatnich 20 lat technologia uległa poprawie, a najlepszym przykładem jest dostępność systemów nawigacji GPS dla samochodów. Chociaż systemy nawigacji samochodowej są standardem w większości nowych pojazdów, można je również zainstalować na rynku wtórnym lub kupić jako jednostki przenośne. Wielu kierowców preferuje także korzystanie z niej w praktyczny sposób, czyli dzięki swojemu smartfonowi.
Kiedyś na podstawowym wyposażeniu każdego samochodu była mapa. Obecnie większość kierowców korzysta z map dostępnych w popularnych aplikacjach na telefonie. Nie każdy jest jednak świadomy istniejącego zagrożenia wynikającego z nieprawidłowego korzystania z systemu nawigacyjnego. W pewnej sytuacji możemy zostać srogo ukarani. Funkcjonariusz policji podczas kontroli drogowej może bowiem wręczyć nam mandat za niezgodne z prawem używanie telefonu podczas jazdy samochodem. Kwestię tę reguluje art. 45 §2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z jego treści wynika, że zabronione jest "korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Jest to także równoznaczne, z tym że podczas jazdy samochodem kierowca nie może ustawiać trasy w nawigacji, trzymając telefon w ręku.
W świetle przepisów o ruchu drogowym, aby kierowca popełnił wykroczenie, muszą zostać spełnione dwie przesłanki. Pierwsza dotyczy korzystania z telefonu, a druga mówi o trzymaniu słuchawki lub mikrofonu w dłoni w trakcie jazdy samochodem. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz 12 punktów karnych. Tak więc sama nawigacja nie jest zabroniona, jednak aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo użytkowania, dobrze jest wyposażyć się w specjalny uchwyt, który pomoże przymocować urządzenie w polu widzenia, tak aby nie zasłaniało widoczności.