Najdłuższy most na świecie kosztował 8,5 mld dol. Ma tyle kilometrów, co trasa z Bydgoszczy nad morze

Mosty to najbardziej interesujące techniczne cuda, których budowa jest ogromnym przedsięwzięciem i wyzwaniem. Gdzie znajduje się najdłuższy most na świecie? Rekordzista ma imponującą strukturę o długości prawie 165 km.

Mosty stanowią łącznik między architekturą a inżynierią. Łączą ze sobą różne miasta, ale także ludzi, towary i usługi. Niektóre konstrukcje to jedne z największych osiągnięć architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługuje najdłuższy most na świecie, którego wykonanie zajęło łącznie cztery lata.

Zobacz wideo Jak zamontować wideorejestrator? Podstawowe kroki

Jaki jest najdłuższy most na świecie? Danyang-Kunshan Grand Bridge powstał w zaledwie 4 lata

Jednym z największych osiągnięć inżynierii na pięciu kontynentach jest otwarty w czerwcu 2011 roku w Chinach, Danyang-Kunshan Grand Bridge. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy most na świecie. Rozciąga się na długości nie mniejszej niż 164,8 km. Stanowi także część jednego z najważniejszych połączeń kolejowych w Chinach, czyli szybkiego pociągu między Pekinem a Szanghajem.  Zdumiewający jest również fakt, że jego budowa zajęła łącznie tylko 4 lata i kosztowała 8,5 miliarda dolarów.  

Co więcej, ma imponującą wysokość 30 metrów, a przy inwestycji pracowało ponad 10 tysięcy osób. Większa część Wielkiego Mostu Danyang – Kunshan biegnie wzdłuż rzeki Jangcy, w odległości od 8 do 80 kilometrów na południe od niej. Odcinek przecinający jezioro Yangcheng w Suzhou ma 9 km długości i jest wsparty na 2000 filarach, a do jej konstrukcji wykorzystano 450 000 ton stali.

Najdłuższy most w Polsce, Most autostradowy pod GrudziądzemNajdłuższy most w Polsce, Most autostradowy pod Grudziądzem Dalu84/wikipedia.org/

Ile kilometrów ma najdłuższy most w Polsce? Polski rekordzista przecina Wisłę

W naszym kraju również nie brakuje imponujących konstrukcji. Jeśli chodzi o polskiego rekordzistę w kategorii najdłuższy most drogowy w Polsce to most autostradowy w Rozgartach pod Grudziądzem nie ma sobie równych. Jest częścią autostrady A1, biegnącej z północy na południe kraju, przecinając Wisłę. Cała nadwiślańska przeprawa, ma 1950 m długości, a całkowita szerokość obiektu wynosi 34,7 m. Budowa rozpoczęła się w 2009 roku, a obiekt został oddany do użytku w 2011 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.