Czy za używanie nawigacji w telefonie można dostać aż 12 pkt karnych?

"Panie władzo, ale przecież ja tylko używam nawigacji satelitarnej." A na to policjant: "ale to nie ma żadnego znaczenia. Będzie mandacik i 12 punktów karnych." Czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy? O tym wyraźnie mówią przepisy.

O większej ilości sytuacji potencjalnie mandatowych piszemy również w serwisie Gazeta.pl.

Przepisy nie zabraniają korzystania z programów nawigacyjnych. Czemu zatem kierowca za używanie nawigacji mógłby dostać mandat? Pierwsze uszczegółowienie musi dotyczyć tego, jaką nawigację mamy na myśli. Piszemy o aplikacji w telefonie, a nie w systemie multimedialnym. Podstawą do takiej kary stanie się zatem taryfikator mandatów i używanie komórki w czasie jazdy. Za ten czyn przewidziane jest 500 zł grzywny i 12 punktów karnych.

Zobacz wideo Pijany kierowca potrącił pieszego. 26-latkowi grozi do 4,5 roku więzienia

Mandat za nawigację w czasie jazdy jest możliwy!

Oczywiście kwestią sporną pozostaje to, czy przepis odnosi się do rozmowy przez telefon, czy także właśnie wbijania np. adresu do aplikacji nawigacyjnej. Rozstrzygnięcie zostało zapisane w art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na jego mocy "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Aby kierowca popełnił wykroczenie, muszą zostać spełnione dwie przesłanki. Pierwsza mówi o korzystaniu z telefonu, a druga o trzymaniu słuchawki lub mikrofonu w dłoni. Obydwie mogą wystąpić np. podczas ustawiania aplikacji nawigacyjnej w telefonie w trakcie jazdy.

Sytuację mandatową może sprowokować nie tylko nawigacja w telefonie. To samo dotyczy przeglądania poczty, czytania sms-ów, sprawdzania ofert w aplikacjach sklepowych czy wykonywania sobie zdjęć. I nie ma żadnego znaczenia to, czy samochód znajduje się aktualnie w ruchu, czy stoi w korku. Kryterium jazdy jest tu uczestnictwo w ruchu, a więc odpalony silnik.

Jak bezpiecznie korzystać z nawigacji w telefonie podczas jazdy samochodem?

500 zł i 12 punktów karnych. To sankcja, która może skutecznie zmazać kierowcy uśmiech z twarzy. Jak jej uniknąć, a jednocześnie korzystać z nawigacji w telefonie w czasie jazdy? Sposobów może być tak naprawdę kilka. Poniżej publikujemy parę rad.

  1. Wpisz adres w nawigację w telefonie przed ruszeniem z miejsca i najlepiej przed odpaleniem silnika. Jeżeli jadąc w trasie, musisz coś zmienić w ustawieniach aplikacji, zatrzymaj się na poboczu lub zjedź na przydrożny parking. Ewentualnie poproś siedzącego obok pasażera o pomoc przy wpisywaniu nowego adresu.
  2. Trzymaj telefon w dedykowanym uchwycie. Przyklej go jednak do szyby lub konsoli w taki sposób, żeby ani on, ani telefon nie ograniczały ci widoczności przez przednią szybę.
  3. Zamontowanie telefonu w uchwycie sprawia, że np. jednym palcem możesz obsługiwać telefon. Nie trzymasz go w końcu w dłoni. Staraj się jednak nie nadużywać tego przywileju.
  4. Nie patrz zbyt długo na ekran telefonu. On odwraca twoją uwagę od drogi. Może to zatem doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej i stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Więcej o:
Copyright © Agora SA