Jak powinno się siedzieć w samochodzie, to jedna z podstawowych rzeczy, których uczymy się na kursie na prawo jazdy. Istotne jest bowiem nie tylko ustawienie samego fotela, w tym jego oparcia i zagłówka, ale również kierownicy czy lusterek. Wszystko bowiem powinno być ustawione w taki sposób, aby kierowca miał swobodę ruchu, a jednocześnie możliwość niezakłóconego obserwowania drogi. Dlatego koniecznym jest zwrócenie uwagi na wszystkie te elementy, by jazda za kierownicą była bezpieczna.
Fotel kierowcy powinien znajdować się w takiej odległości od pedałów, a zwłaszcza od sprzęgła, by wciskając go, noga pozostawała dalej lekko zgięta, ale nie opierała się o przód fotela. Powinniśmy również siedzieć wyprostowani, a fotel powinien być ustawiony na tyle wysoko, by mieć spokojny obraz drogi przed nami, czyli by móc obserwować, co dzieje się przed maską samochodu. Co jeszcze? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak ustawić siedzenie kierowcy? Kolejną istotną kwestią jest to, by unosząc fotel nie przesadzić z jego wysokością. Pomiędzy głową kierowcy a sufitem powinno być dalej minimum 10 cm odległości.
Nie da się tej odległości określić bardzo dokładnie w centymetrach, ponieważ każdy z nas jest innego wzrostu. To, jak daleko fotel od kierownicy powinien być ustawiony, zależy od naszej postury i wygody. Fotel powinien znajdować się w takiej odległości, by sięgając do kierownicy, ręce dalej pozostawały lekko zgięte w łokciach, gdy położone są na niej we właściwy sposób. Tą pozycją zaś jest godzina dziewiąta i piętnasta. Natomiast w sytuacji wyprostowanych rąk, kierownica powinna znajdować się w takiej odległości, by położone na górze kierownicy ręce opierały się o nią nadgarstkami.
Jest to bardzo ważne zagadnienie, które przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Prawidłowa pozycja w aucie powinna sprawiać, że w niezakłócony sposób możemy obserwować drogę przed nami, a jednocześnie nie jest to pozycja leżąca. Oznacza to, że prawidłową pozycją jest ta bardziej pionowa niż leżąca. Nie powinniśmy również odchylać się na boki czy siedzieć krzywo w fotelu, bo może to powodować bóle kręgosłupa, które uniemożliwiają prowadzenie pojazdu na dłuższych trasach.
Jedną z podstawowych kwestii jest tutaj możliwość obserwacji drogi. Jeśli siedzi się w sposób poprawny, to istnieje możliwość patrzenia nie tylko w lusterka, ale również rozglądania się po bokach auta. Taka obserwacja podczas prowadzenia pojazdu jest również potrzebna. Poza tym w sytuacji kolizji lub wypadku prawidłowa pozycja kierowcy za kierownicą może pomóc uniknąć poważnych obrażeń np. w sytuacji otworzenia się poduszek powietrznych.
Dokładnie takie samo, jak w przypadku prawidłowej pozycji. Siedzenie zbyt blisko kierownicy może utrudnić jej prawidłowe używanie, co może sprawić, że w sytuacji trudnej nie będziemy w stanie zareagować na czas. Poza tym odległość fotela kierowcy od kierownicy ma też znaczenie w kontekście jej prawidłowego trzymania w dłoniach. W razie otwarcia poduszek powietrznych dłonie powinny spoczywać na godzinie dziewiątej i piętnastej oraz kciuki nie powinny obejmować kierownicy. Łokcie powinny być lekko zgięte, ale niezbyt mocno, by mieć pełną możliwość wykonywania manewrów.
Zobacz też: Nawigacja na szybie. Jak przepisy odnoszą się do korzystania z urządzenia?