Ustawienie kierownicy w samochodzie to jedna z pierwszych rzeczy, których uczymy się w zakresie obsługi pojazdu na kursie na prawo jazdy. Nie ma określonych odległości w centymetrach, których należy przestrzegać, ale należy dopasować ustawienie w taki sposób, by kierowca miał właściwą pozycję za kierownicą. Będzie to zatem indywidualna kwestia. Przede wszystkim powinna ona być na takiej wysokości, by udawało się trzymać ją w górnej części, mając ułożone dłonie na godzinie za dziesięć czternasta, a spoczywające na kierownicy ręce były mniej więcej na wysokości ramion.
Fotel powinien być w takiej odległości, by naciskając pedał sprzęgła, noga pozostała zgięta w kolanie, ale nie opierała się o przednią część siedziska. Oparcie powinno być jak najbardziej pionowo, bo lepiej zabezpiecza to nasz kręgosłup w razie kolizji lub wypadku. Właściwa odległość fotela od kierownicy to taka, że gdy wyciągniemy ręce przed siebie, uda się położyć nadgarstki na górnej części kierownicy. Zagadnienie, jak ustawić kierownicę w samochodzie, jest więc dużo bardziej złożone, niż się wydaje.
W każdym aucie da się w pewnym zakresie uregulować ustawienie samej kierownicy. Z przodu, pod deską, niedaleko kierownicy jest zwykle odpowiedni uchwyt, który po zwolnieniu, pozwala na manewrowanie nią. Po usunięciu blokady można kierownicę przysunąć do siebie bądź odsunąć. Można też ją lekko unieść lub obniżyć. Ustawienie kierownicy w samochodzie jest bardzo ważne, więc warto to zrobić poprawnie i w odpowiedni sposób.
Oczywiście, że nie i trzeba o tym pamiętać. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli prowadzić będziemy auto osoby, z którą znacząco różnimy się wzrostem. Wówczas poczynienie właściwych ustawień może się okazać konieczne. Jeśli wsiadamy do pojazdu po kimś podobnego wzrostu, często zmiany ustawienia kierownicy nie są potrzebne i wystarczy manewrować fotelem i lusterkami. Wysokość kierownicy, jak i pozostałych rzeczy, musi być bowiem dopasowana indywidualnie.
W każdym samochodzie będzie konieczne wykonanie nieco innych manewrów, ale mimo wszystko — cała procedura przebiega podobnie. Odpowiednia rączka blokady znajduje się przy końcu kolumny kierownicy. Czasem lekko z boku, czasem bardziej od spodu. Jej przestawienie sprawia, że można zmienić ułożenie kierownicy. Następnie należy dokładnie docisnąć rączkę, by nie okazało się, że prowadzimy pojazd na zwolnionej blokadzie. Może to bowiem doprowadzić do poważnego wypadku. Jak wyciągnąć kierownicę w samochodzie powinno być też opisane w każdej instrukcji obsługi określonego pojazdu. W razie potrzeby, tam więc można szukać wskazówek.
Zobacz też: Światła przeciwmgłowe tylne. Obowiązuje tu zasada 50 metrów. Policja wystawia mandaty