Czy rowerzysta może wjechać do tunelu? Sprawdź, zanim popełnisz błąd

Czy rowerzysta może wjechać do tunelu? Czy takie zachowanie jest w pełni bezpieczne? Warto nieco więcej wiedzieć o takich przypadkach po to, by wiedzieć, jak się zachować na trasie.

Czy rowerzysta może wjechać do tunelu? Podstawowe kwestie

Czy rowerzysta może wjechać do tunelu? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że może chodzić o różne typy tuneli. Nie wszystkie przeznaczone są przede wszystkim dla ruchu samochodowego. Z rozwiązań takich korzysta się np. przy dworcach kolejowych, gdzie odbywa się ruch pieszy, ale wjechanie do tego typu tuneli rowerem także może się nie najlepiej skończyć. 

Jednocześnie przy okazji otwarcia każdego dużego tunelu pojawia się kwestia tego, czy cykliści również będą mogli z niego korzystać. Chociaż w wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli trasa wiedzie np. pod korytem rzeki i jest częścią bardzo ruchliwej arterii, prawa do przejazdu rowerzystom odmawia się. Wdrażane są w tym przypadku jednak inne rozwiązania, które mają za zadanie pomóc osobom chcącym poruszać się rowerem. W Gdańsku czy Świnoujściu zdecydowano się na zakup odpowiednio przystosowanych autobusów lub doposażenie już istniejących. Chodzi o to, aby w komunikacji miejskiej były dostępne specjalne uchwyty na rowery tak, by można było je przetransportować na drugą stronę tunelu. Bardzo często takich miejsc w pojazdach jest sześć lub osiem. Dzięki temu istnieje możliwość przemieszczenia sporej liczby rowerów.

Zakaz jazdy rowerem w tunelu. Jak jest uzasadniany? 

Dlaczego wprowadza się zakaz jazdy rowerem w tunelu? Przede wszystkim zwraca się uwagę na to, że zwykle chodzi o elementy dróg przeznaczonych do szybkiego ruchu. Takich, które stanowią część trasy o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym. W związku z tym dopuszcza się w nich jazdę ciężkich aut z dużą prędkością. Rowerzysta pomiędzy nimi byłby z jednej strony bardzo zagrożony, z drugiej zaś stanowił przeszkodę dla szybkiego ruchu.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że duże ciężarówki mogą podczas szybkiej jazdy przyczyniać się do powstawania zawirowań powietrza. Te zaś bywają najgroźniejsze właśnie dla rowerzystów. 

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Zakaz wjazdu do tunelu dla rowerów - tereny kolejowe

Co z zakazem wjazdu do tunelu dla rowerów na terenach kolejowych? Okazuje się, że niekiedy wjazd jednośladem do tunelu przy dworcu karany jest przez policję mandatem pomimo tego, że przestrzeń ta nie jest przeznaczona dla aut. Okazuje się, że winny może być wewnętrzny regulamin dworca lub zarządzenia wprowadzone przez PKP, które pozwalają wyłącznie na ruch pieszy.

Czy rowerzysta może wyprzedzać w tunelu?

Czy rowerzysta może wyprzedzać w tunelu z drogą dla rowerów? Tak, o ile nie ustawiono odpowiedniego znaku zakazującego takich praktyk. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że tego typu manewry mogą być w tunelu o wiele bardziej niebezpieczne niż zwykle. 

Zobacz też: Czy można jeździć rowerem po drodze krajowej? Zobacz, jak przepisowo jeździć rowerem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.