Mandaty dla kierowców w Chorwacji. Są teraz w euro, a nasze 2500 zł wygląda śmiesznie

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Kierowcy muszą się tam mieć na baczności. Chorwaci mają naprawdę ostry taryfikator mandatów.

O wakacjach w 2023 roku piszemy więcej na stronie głównej gazeta.pl. Powoli oswajamy się z bardzo dotkliwymi karami dla kierowców, które działają u nas od zeszłego roku. Taryfikator mandatów zaostrzono w 2022 r., a mandaty za prędkość w Polsce wahają się od 50 do nawet 2500 złotych. Piraci drogowi recydywiści muszą się liczyć z podwojeniem najwyższych mandatów. W niektórych przypadkach można dostać więc nawet 5000 złotych mandatu za prędkość. Na tle Chorwacji to... wciąż mało. Zebraliśmy najważniejsze zasady i kary dla kierowców.

Zobacz wideo Jak wygląda chorwackie 20 centów? Ile kosztuje sushi, a ile wynosi prowizja w chorwackim bankomacie?

Chorwacja. Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Każdy kierowca w Polsce musi ze sobą wozić dwie rzeczy: gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Policjant może je sprawdzić podczas kontroli, a ewentualny ich brak - może skończyć się mandatem nawet w wysokości trzech tysięcy złotych. Apteczka czy kamizelka ostrzegawcza nie są wymagane, choć polecamy je zawsze w samochodzie wozić. W Chorwacji obowiązkowe wyposażenie samochodu to gaśnica, trójkąt oraz kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów. Teoretycznie możemy jeździć po Europie samochodem spełniającym polskie przepisy i nie przejmować się w zakresie wyposażenia tymi zagranicznymi. Zalecamy jednak wrzucić do auta kamizelki. Znacznie poprawią wasze bezpieczeństwo.

Chorwacja. Ile można mieć promili?

W Polsce kierowca może mieć maksymalnie 0,2 promila. Dla starszych i bardziej doświadczonych kierowców Chorwaci są dużo bardziej wyrozumiali. Kierowcy powyżej 25. roku życia mogą mieć w Chorwacji 0,5 promila. Młodsi w ogóle nie mogą mieć alkoholu we krwi, dla nich limit to okrągłe 0,0 promila.

Chorwacja. Limity prędkości

Polski kierowca musi w Chorwacji trochę zwolnić. W terenie zabudowanym i na drogach krajowych można tam jeździć dokładnie tak jak u nas. Za to na drogach szybkiego ruchu chorwackie limity prędkości są niższe o 10 km/h. Tak szybko można jeździć po Chorwacji:

  • teren zabudowany - 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym - 90 km/h
  • drogi ekspresowe - 110 km/h
  • autostrady - 130 km/h

Chorwacja. Mandaty za prędkość

Chorwacja przeszła na euro, ale do końca roku kwoty mandatów podawane są i w kunach, i euro. Warto zwrócić uwagę, że chorwacki taryfikator mandatów daje policjantowi spore pole do popisu przy rażącym łamaniu przepisów. Stawki nie są konkretnie ustalone jak w Polsce, widełki są naprawdę spore. Mandaty za prędkość w Chorwacji. Przeliczamy na złotówki po kursie z 4 lipca 2023 r.

  • Przekroczenie prędkości do 10 km/h - 40 euro mandatu, czyli 177 zł
  • 10-20 km/h - 67 euro (297 zł)
  • 20-30 km/h - 132 euro (585 zł)
  • 30-50 km/h - 400-900 euro (od 1772 do 3990 zł)
  • powyżej 50 km/h- 1,3-2,6 tysiąca euro (od 5760 do 11520 zł)

Chorwacja - przepisy dla kierowców. Co jeszcze warto wiedzieć?

Do plecaka wrzućcie prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem. mObywatel niekoniecznie pomoże podczas kontroli. Pamiętajcie o obowiązku jazdy w pasach, który dotyczy kierowcy i pasażerów, ale to przecież znamy z polskich dróg. Jeśli podróżujecie z dziećmi, to te do 12. roku życia nie mogą podróżować z przodu, a policjanci sprawdzą czy dziecko jedzie w odpowiednim foteliku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.