Tory wyścigowe we Francji. Na których obiektach rozgrywają się najważniejsze imprezy motoryzacyjne?

Tory wyścigowe we Francji to obiekty, na których ścigają się najlepsi kierowcy świata. Są świadkami niesamowitych umiejętności, adrenaliny, sportowej rywalizacji i emocji sięgających zenitu, a niekiedy także nieszczęśliwych wypadków. Poznaj tory wyścigowe we Francji, gdzie rozgrywają się najważniejsze imprezy motoryzacyjne.

Tor wyścigowy Le Mans: Circuit de la Sarthe

Tory wyścigowe we Francji co roku przyciągają rzesze fanów motoryzacji chcących podziwiać doskonałe widowiska z wyjątkowymi pojazdami w roli głównej. Tor wyścigowy Le Mans nosi nazwę Circuit de la Sarthe. Obiekt powstał w 1923 r. i w znacznej mierze opiera się o lokalne drogi publiczne. W Le Mans znajduje się jeden z najdłuższych torów wyścigowych we Francji. Długość Circuit de la Sarthe wynosi 13,63 km. Tor wyścigowy Le Mans jest znany głównie z wyścigu "24h Le Mans". Celem uczestników konkurencji jest zrobienie jak największej liczny okrążeń w czasie 24 godzin. W 1955 r. na torze Le Mans podczas 24-godzinnego wyścigu miał miejsce tragiczny wypadek, w którym zginął kierowca Pierre Levegh i 82 widzów wydarzenia, a ponad 100 osób zostało rannych. Wypadek na torze wyścigowym Le Mans miał daleko idące konsekwencje. Po tym wydarzeniu w Szwajcarii wprowadzono zakaz organizowania wyścigów samochodowych.

Tor wyścigowy Le Castellet: Circuit Paul Ricard

Tor wyścigowy Le Castellet został oddany do użytku w 1970 r. Jego długość, w zależności od konfiguracji, waha się od 0,8 do 5,84 km. Tor w Le Castellet powstał z inicjatywy biznesmena Paula Ricarda, stąd jego oficjalna nazwa. Na torze wyścigowym Le Castellet wielokrotnie rozgrywały się imprezy motoryzacyjne, w tym 14 razy Grand Prix Francji Formuły 1. Circuit Paul Ricard jest miejscem, gdzie regularnie odbywają się testy pojazdów wyścigowych. Z tego względu przez jakiś czas nosił nawet nazwę Paul Ricard High Tech Test Track. Nazwa z czasem została zmieniona na tę, którą stosuje się obecnie. Tor w Le Castellet wyróżnia się wśród torów wyścigowych we Francji i na świecie. Jego charakterystyczną cechą jest najdłuższa na świecie prosta, licząca 1,8 km. 

Zobacz wideo Jak w praktyce wyglądają wyścigi Formuły E? Przenosimy się na ulice Monte Carlo [autopromocja]

Tor wyścigowy Prenois: Circuit Dijon-Prenois

Tor wyścigowy Prenois został oddany do użytku w 1972 r. Jego długość pierwotnie wynosiła 3,289 km, ale z czasem została zwiększona do 3,801 km. W 1974 r. na torze wyścigowym Prenois odbył się pierwszy na tym obiekcie wyścig Formuły 1. Grand Prix Francji powracało na tor wyścigowy Prenois kilkukrotnie — ostatni raz w 1984 r. Warto wspomnieć, że tor wyścigowy we Francji w Prenois w 1982 r. posłużył jako miejsce rozgrywek Grand Prix Szwajcarii. Obecnie na torze wyścigowym Prenois odbywają się zawody o zasięgu lokalnym. 

Tor wyścigowy Gueux: Reims-Gueux

Tor wyścigowy Gueux znajduje się nieopodal miejscowości Reims. Historia jego powstania sięga 1926 r., kiedy to w mieście zorganizowano pierwsze wyścigi motoryzacyjne. Utworzono wówczas tor uliczny, który wykorzystywał drogi publiczne między miejscowościami Gueux i Thillois. W ciągu lat tor wyścigowy Gueux zmieniał swoją konfigurację. Tor był miejscem, gdzie kilkanaście razy rozgrywały się wyścigi Grand Prix Francji Formuły 1. Z czasem zaczął popadać w kłopoty finansowe, które doprowadziły do jego zamknięcia w 1972 r. W 2002 r. natomiast częściowo została wyburzona infrastruktura toru wyścigowego Gueux. 

Tor wyścigowy Magny-Cours: Circuit de Nevers Magny-Cours

Tor wyścigowy Magny-Cours powstał w 1991 r. Liczy 4,4 km. Od momentu otwarcia toru wyścigowego Magny-Cours, był on miejscem, w którym odbywały się rozgrywki wyścigu Grand Prix Francji Formuły 1. Ostatni raz wyścig o Grand Prix odbył się w 2008 r. Tor wyścigowy Magny-Cours jest również miejscem, gdzie rozgrywa się turniej motocyklowy Bol d'Or. Wcześniej rozgrywki motocyklowe w ramach wspomnianego wyścigu odbywały się na torze wyścigowym w Le Castellet.

Tor wyścigowy we Francji: lista pozostałych obiektów

Jaki inny, oprócz wymienionych wyżej, tor wyścigowy we Francji zasługuje na uwagę? Z pewnością należałoby wspomnieć jeszcze o następujących obiektach:

  • Charade Circuit — znajduje się nieopodal miasta Clermont-Ferrand. W latach 1965-1972 odbywały się tu wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Francji. Jego długość to nieco ponad 8 km
  • Circuit Paul Armagnac — znajduje się nieopodal miasta Nogaro. W latach 1978 i 1982 odbyły się na nim motocyklowe rozgrywki o Grand Prix Francji 
  • Circuit de Lyon-Parilly - tor uliczny, na którym w 1947 r. odbył się wyścig Grand Prix Francji. Długość jednego okrążenia to 7,2 km. Podczas wyścigu w 1947 r. miał miejsce wypadek, w wyniku którego zginęło dwóch widzów wydarzenia.

Zobacz też: Najwyższa droga w Austrii - miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Wizytuje ją średnio milion turystów rocznie [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.