Jeśli masz prawo jazdy kategorii B i marzysz, aby przesiąść się na dwa kółka, nie musisz zdobywać dodatkowych uprawnień. Wszystko dzięki zmianom, które weszły w życie w 2015 roku. Zanim jednak rozpoczniesz tę przygodę, istotne jest zapoznanie się z kluczowymi zasadami i wskazówkami, by bezpiecznie wsiąść na jednoślad.
Warunki jazdy na motocyklu z prawem jazdy kat. B. Przywilej, lecz nie dla wszystkich kierowców
Jazda na dwóch kółkach to idealny sposób na szybkie i wygodne przemieszczanie się, szczególnie w miejskich warunkach. Faktem jest, że posiadanie prawa jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie motocykla. Trzeba jednak spełnić określone przez ustawodawcę wymogi. Aby uniknąć dodatkowego kursu, należy:
Dla przypomnienia warto wspomnieć, że jazda pojazdem o zbyt dużej pojemności lub bez 3 lat stażu z kat. B to brak wymaganych uprawnień. Grozi za to grzywna - od 1,5 do nawet 30 tys. zł. To nie koniec problemów. Należy spodziewać się również zakazu prowadzenia pojazdów (art. 94 Kodeksu wykroczeń).
Oto najciekawsze modele, idealne zarówno do miasta jak i na krótkie trasy:
Co więcej, od 2018 roku kierowcy z kategorią B mogą prowadzić także motocykle trójkołowe. Bez ograniczeń pojemności i mocy, ale pod warunkiem spełnienia homologacji L5e. Oznacza to, że dwa z trzech kół muszą znajdować się w jednej osi, a ich rozstaw nie może być mniejszy niż 460 mm.
Co sądzisz o możliwości prowadzenia motocykli 125 ccm z prawem jazdy kategorii B? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.