Jakimi skuterami można jeździć z prawem jazdy kat. B? Pojemność do 125 cm3 nie wystarczy

Czy posiadając prawo jazdy kategorii B można prowadzić skuter? Można, ale... nie każdy. I wymóg maksymalnej pojemności silnika nie wyczerpuje listy wszystkich obostrzeń nałożonych na kierującego przez ustawodawcę.

Kolejne porady w zakresie przepisów drogowych i uprawnień do kierowania pojazdami publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Wyobraźcie sobie taki scenariusz. Jesteście na urlopie, pogoda jest piękna, chcecie pozwiedzać okolicę, ale jednocześnie nie chcecie jeździć samochodem. Może zatem fajnie byłoby wynająć skuter? Tak, to świetny pomysł. Pod warunkiem że wiecie kiedy i jakim możecie jeździć. I tą kwestię wyjaśnimy zaraz.

Zobacz wideo Braniewo. 19-latek wjechał skuterem wprost w auto osobowe

A więc skuter to tak właściwie motorower czy motocykl?

Największy problem ze skuterami jest taki, że pojęcia takiego nie zna... ustawa Prawo o ruchu drogowym. Ona mówi o motocyklach i motorowerach. Czym są te pojazdy?

  • Motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3.
  • Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

W skrócie, skuter może być albo motorowerem albo motocyklem. To zależy od jego pojemności silnika i prędkości maksymalnej. W przypadku motoroweru sytuacja jest oczywista. Każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B automatycznie i bezwarunkowo otrzymuje kategorię AM. Skuter spełniający kryteria motoroweru można zatem prowadzić bez ograniczeń.

Skuter z kat. B. Liczy się pojemność silnika i czas uprawnień

Sytuacja zaczyna się komplikować wtedy, gdy skuter ma silnik o pojemności większej niż 50 cm3 lub prędkość maksymalną wyższą niż 45 km/h. Bo wtedy mówimy już o motocyklu, a to komplikuje sprawę. Kierowca posiadający wyłącznie kategorię B prawa jazdy może legalnie poprowadzić motocykl. Ustawa o kierujących pojazdami stawia jednak kilka wymogów przed samym pojazdem. Uprawnienia pozwalają na jazdę:

motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Na tym wymogi się jednak nie kończą. Art 6 ust. 3 pkt 4a ustawy o kierujących pojazdami zezwala na prowadzenie powyższego motocykla tylko w przypadku, w którym kierowca posiada kategorię B od co najmniej 3 lat.

Skuter ze zbyt dużą pojemnością silnika? Mandat i utrata prawa jazdy

Jazda skuterem o zbyt dużej pojemności silnika, ewentualnie w sytuacji, w której kierujący ma prawo jazdy krócej niż 3 lata, oznacza prowadzenie pojazdu bez wymaganych prawem uprawnień. W razie kontroli drogowej kierujący trafi do sądu. Sędzia może wlepić grzywnę wynoszącą od 1,5 do 30 tys. zł. Dodatkowo wykroczenie oznacza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Taką podstawę daje art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.