Dlaczego takie silniki się psują? Zmień nawyki i zacznij o nie dbać

Dlaczego silniki ulegają awarii? Jeśli chodzi o te z turbodoładowaniem, to zwłaszcza używane wymagają odpowiedniego podejścia i dbałości na co dzień. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i nie popełnij błędu, który może się okazać kosztowny.

Auta z silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem to dziś już chleb powszedni. Wielu kierowców chwali je sobie, odczuwając większą płynność podczas jazdy czy płacąc za paliwo mniej niż wcześniej. Niektórzy skarżą się jednak, że nazbyt często ulegają one awarii. Sprawdź, jak o nie odpowiednio dbać.

Zobacz wideo Wyprzedzał ciężarówką na "czołówkę" na skrzyżowaniu

Dlaczego silniki ulegają awarii? Musisz o nie odpowiednio dbać

Jeśli kupujesz samochód z "turbo" z drugiej ręki i nie chcesz, by silnik szybko uległ awarii, musisz o niego zadbać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że przed rozpoczęciem podróży silnik i sprężarka powinny się odpowiednio rozgrzać. Jeśli nie stanie się to przed dynamiczną jazdą, silnik mogą szybciej ulec awarii. 

Zanim wyłączysz silnik, poczekaj. Niektórzy uważają, że dobrym nawykiem jest pozwolenie mu ostygnąć, zwłaszcza jeśli droga była długa i obciążająca. Wystarczy, że na około 2 minuty przed zakończeniem jazdy zwolnisz i obniżysz obroty. Niech popracuje jeszcze z minutę na wolniejszych, a dopiero później go wyłącz. Warto też zadbać, by olej i paliwo wlewane do pojazdu były dobrej jakości.

Które marki aut są najmniej awaryjne?
Które marki aut są najmniej awaryjne? Które marki aut są najmniej awaryjne? Fot. Agencja Wyborcza.pl / Anna Lewańska

Jakie są zalety turbo? Z tego kierowcy mogą się cieszyć

Silniki z turbodoładowaniem są coraz popularniejsze i mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają większą moc bez potrzeby zwiększania pojemności. Podczas normalnej jazdy zużywają też mniej paliwa, bo nie pracują na wysokich obrotach, a ponadto dochodzi do mniejszej emisji spalin. Ponadto jednostki z turbodoładowaniem zazwyczaj są lżejsze od standardowych, ciężkich silników. Niektórzy oprócz zalet zauważają też jednak wady: opóźnienia w dostarczeniu mocy, większa awaryjność, wrażliwość na jakość paliwa, konieczność chłodzenia turbosprężarki. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: