Przekroczył prędkość i jechał nietrzeźwy. To od syropu [WIDEO]

Nietypowe tłumaczenie kierowcy usłyszeli funkcjonariusze z grupy Speed. Dobrze, że udało się go wychwycić.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

We wtorek, popołudniu funkcjonariusze z grupy Speed zatrzymali do kontroli Opla, który jechał na krajowej drodze nr 19. Do wykroczenia doszło w Jurowcach, a kierowca jechał 138 km/h.

Zobacz wideo Funkcjonariusze z grupy Speed zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Za kierownicą Opla siedział 39-latek, od którego podczas wykonywania czynności funkcjonariusze wyczuli alkohol. Mężczyzna twierdził, że wypił jedynie piwo bezalkoholowe.

Zobacz wideo Test Mustanga

Policjanci jednak nie uwierzyli w tłumaczenia i zdecydowali się na przebadanie alkomatem kierowcę. Wynik pokazał 1,5 promila, na co mężczyzna upierał się, że to od wypicia wcześniej syropu.

Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a auto trafiło na parking policyjny. Mężczyźnie grozi kara 2 lat pozbawienia wolności.

W Polsce jeśli kierowca ma w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu to oznacza, że popełnił wykroczenie. Kary i tak są bardzo surowe i dotkliwe. Złapanie kierowcy w stanie po spożyciu alkoholu wcale nie kończy się tylko na mandacie i punktach karnych. Sprawa i tak trafia do sądu i to on podejmuje ostateczną decyzję o karze. Kierowcy grozi:

  • Grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł lub areszt do 30 dni.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat.
  • Dziesięć punktów karnych.

Powyżej 0,5 promila mówimy już o przestępstwie i znacznie ostrzejszych karach. Tutaj również nie ma sztywnych reguł, a konsekwencje zależą od decyzji sędziego. Pijany kierowca może dostać:

  • Karę grzywny, ograniczenia wolności lub karę więzienia. Nawet do pięciu lat.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kara pieniężna od 5 do 60 tysięcy złotych. Przekazywana jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
  • Dziesięć punktów karnych.

Jeszcze ostrzej karany jest pijany kierowca, który doprowadzi do wypadku.

  • Wypadek bez ofiar śmiertelnych - więzienie do 4,5 toku, zakaz prowadzenia od 3 do 15 lat, kara finansowa od 10 do 60 tysięcy złotych.
  • Wypadek z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią - więzienie od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara finansowa od 10 do 60 tysięcy złotych.
  • Katastrofa w komunikacji z ofiarami śmiertelnymi - więzienie od 3 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara finansowa od 10 do 60 tysięcy złotych.
Więcej o:
Copyright © Agora SA