Przekroczył prędkość i jechał nietrzeźwy. To od syropu [WIDEO]

Nietypowe tłumaczenie kierowcy usłyszeli funkcjonariusze z grupy Speed. Dobrze, że udało się go wychwycić.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

We wtorek, popołudniu funkcjonariusze z grupy Speed zatrzymali do kontroli Opla, który jechał na krajowej drodze nr 19. Do wykroczenia doszło w Jurowcach, a kierowca jechał 138 km/h.

Zobacz wideo Funkcjonariusze z grupy Speed zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Za kierownicą Opla siedział 39-latek, od którego podczas wykonywania czynności funkcjonariusze wyczuli alkohol. Mężczyzna twierdził, że wypił jedynie piwo bezalkoholowe.

Zobacz wideo Test Mustanga

Policjanci jednak nie uwierzyli w tłumaczenia i zdecydowali się na przebadanie alkomatem kierowcę. Wynik pokazał 1,5 promila, na co mężczyzna upierał się, że to od wypicia wcześniej syropu.

Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a auto trafiło na parking policyjny. Mężczyźnie grozi kara 2 lat pozbawienia wolności.

W Polsce jeśli kierowca ma w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu to oznacza, że popełnił wykroczenie. Kary i tak są bardzo surowe i dotkliwe. Złapanie kierowcy w stanie po spożyciu alkoholu wcale nie kończy się tylko na mandacie i punktach karnych. Sprawa i tak trafia do sądu i to on podejmuje ostateczną decyzję o karze. Kierowcy grozi:

  • Grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł lub areszt do 30 dni.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat.
  • Dziesięć punktów karnych.

Powyżej 0,5 promila mówimy już o przestępstwie i znacznie ostrzejszych karach. Tutaj również nie ma sztywnych reguł, a konsekwencje zależą od decyzji sędziego. Pijany kierowca może dostać:

  • Karę grzywny, ograniczenia wolności lub karę więzienia. Nawet do pięciu lat.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kara pieniężna od 5 do 60 tysięcy złotych. Przekazywana jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
  • Dziesięć punktów karnych.

Jazda samochodem, koniec pasa, jazda na suwak6 przepisów, których kierowcy albo nie znają, albo świadomie ignorują. Raczej to drugie

Jeszcze ostrzej karany jest pijany kierowca, który doprowadzi do wypadku.

  • Wypadek bez ofiar śmiertelnych - więzienie do 4,5 toku, zakaz prowadzenia od 3 do 15 lat, kara finansowa od 10 do 60 tysięcy złotych.
  • Wypadek z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią - więzienie od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara finansowa od 10 do 60 tysięcy złotych.
  • Katastrofa w komunikacji z ofiarami śmiertelnymi - więzienie od 3 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara finansowa od 10 do 60 tysięcy złotych.
Więcej o: