Strajk WORD na Śląsku to nie tylko Katowice. Przewodniczący napisał list do ministra

Strajk pracowników WORD Katowice oznacza paraliż egzaminów nie tylko w tym mieście, ale w całym woj. śląskim. Strajkują egzaminatorzy i pracownicy biurowi. Domagają się podwyżek i zmniejszenia liczby przeprowadzanych egzaminów. W tle konflikt z dyrektorem.

Pracownicy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego Katowice zrzeszeni w związku zawodowym Solidarność '80 rozpoczęli 10 maja 2021 roku strajk w następujących miastach województwa śląskiego: Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Rybniku i Tychach.

Egzaminy na prawo jazdy w tych miastach mogą się nie odbywać zgodnie z planem. WORD Katowice jest największym ośrodkiem w Polsce, a jego pracownicy skarżą się na niskie pensje. Zdaniem protestujących zarabia się tam znacznie mniej niż w innych ośrodkach, a pracy jest więcej.

Pracownicy domagają się podwyżek pensji o 1500 zł i przypominają, że w 2010 roku obniżono im wynagrodzenie o 1000 zł. Skarżą się na dyrektora WORD Katowice Łukasza Droba. Ten mówi, że nie może dać podwyżki, ani spełnić pozostałych postulatów. Wśród nich jest wniosek o zmniejszenie liczby przeprowadzanych dziennie egzaminów.

Łukasz Drób podkreśla, że gdyby spełnił wszystkie żądania, roczna strata ośrodka zwiększyłaby się z zeszłorocznych 2,5 miliona złotych do 6 milionów. Póki co sprowadził posiłki z innych ośrodków egzaminacyjnych, ale osoby zapisane na egzamin muszą liczyć się z opóźnieniami, utrudnieniami i nerwową atmosferą, która nie sprzyja pomyślnemu zaliczeniu testów na prawo jazdy.

Mogą wzrosnąć opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Prezydent podpisał ustawę. Zdjęcie ilustracyjneMogą wzrosnąć opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Prezydent podpisał ustawę. Zdjęcie ilustracyjne WORD Białystok

Szef NSZZ Solidarność '80 w WORD napisał list do ministra Adamczyka

Uczestnicy strajku zwracają uwagę, że przez lata zmieniają się dyrektorzy oraz rozrasta kadra kierownicza i zarządzająca, a dla nich ciągle nie ma pieniędzy. Nie chcą tak dłużej pracować. Strajk pracowników WORD Katowice ma trwać do odwołania.

Ich żądania wspiera NSZZ Solidarność '80 w WORD działający na terenie ośrodków w Olsztynie, Włocławku, Tarnowie, Siedlca, Tarnobrzegu, Krośnie, Ciechanowie, Łodzi, Opolu, Nowym Sączu, Rzeszowie, Lesznie, Wrocławiu, Toruniu, Suwałkach, Białymstoku, Krakowie i Pile.

Lista miast może być ukrytą groźbą rozszerzenia strajku na cały kraj. Wymienia je przewodniczący NSZZ Solidarność '80 w WORD Radosław Banaszkiewicz w liście napisanym do Ministerstwa Infrastruktury 11 maja 2021 roku.

Popiera w nim żądania strajkujących na Śląsku, wymienia powody przystąpienia do protestu i przeciwstawia się przypisywaniu im pobudek politycznych. Twierdzi, że strajk rozpoczął się z powodów społecznych, a pracownicy są zdesperowani i nie mają zamiaru go przerwać.

List NSSZ Solidarność '80 w WORD do Ministra InfrastrukturyList NSSZ Solidarność '80 w WORD do Ministra Infrastruktury fot. NSSZ Solidarność '80 w WORD

Więcej o:
Copyright © Agora SA