• Link został skopiowany

Rondo "psia kość" zaskakuje kierowców. Zmienia zasady? Można je spotkać w kilku miastach w Polsce

Czym jest rondo biszkoptowe, zwane także "psią kością"? Coraz częściej pojawia się na polskich drogach, jednak wciąż może zaskakiwać kierowców. Sprawdź, czym się różni i jak z niego prawidłowo korzystać.
Przebudowana ul. Choiny w Lublinie. Wrzesień 2019
fot. Urząd Miasta Lublin

Od lat 90. ronda są stałym elementem polskich dróg, poprawiając płynność ruchu. Aby zmniejszyć korki, inżynierowie wprowadzają wydłużone ronda, różniące się od klasycznych skrzyżowań. Coraz częściej stosuje się więc zwężone konstrukcje, które pozwalają łączyć drogi, nawet jeśli nie zbiegają się w jednym punkcie, w dodatku bez kosztownej przebudowy.

Zobacz wideo Nazwa Audi A6 Avant brzmi znajomo? Nowy model wygląda, jakby powstał specjalnie dla Polaków

Czym jest rondo biszkoptowe? Nie tylko lepsza przepustowość, lecz także bezpieczeństwo

Nazwa tych rond pochodzi od kształtu przypominającego biszkopt lub znak nieskończoności. W Polsce można je spotkać m.in. pod Kołbaskowem, pod Krakowem, w Lublinie, Chojnicach, Kołobrzegu i Zakopanem. Choć wciąż są rzadkością, drogowcy coraz chętniej je budują. Ich skuteczność pod kątem bezpieczeństwa przetestowali już Amerykanie. Eksperci z Insurance Institute for Highway Safety na przykładzie skrzyżowania w miejscowości Carmel wykazali, że liczba wypadków spadła o 84 proc., a kolizji o 63 proc.

- Nasze wyniki pokazują, że ronda Carmel z podwójnymi łezkami są wyjątkowo skuteczne w zapobieganiu najpoważniejszym wypadkom. Kluczową zaletą ich konstrukcji jest możliwość instalacji w najbardziej niebezpiecznych miejscach, co znacząco poprawia bezpieczeństwo na drogach - komentowała Jessica Cicchino, wiceprezes ds. badań w IIHS, cytowana przez serwis iihs.org.

Rondo biszkoptowe: jak się po nim poruszać? To wciąż stosunkowo nowatorskie rozwiązanie

Choć rondo biszkoptowe ma dość nietypowy kształt, zasady poruszania się po nim pozostają takie same, jak w przypadku klasycznych rodzajów. Przed dojazdem do skrzyżowania warto odszukać znak F-10, informujący o dozwolonych kierunkach jazdy na poszczególnych pasach (przy rondach wielopasmowych). Alternatywnie mogą być to strzałki kierunkowe namalowane na jezdni.

Rondo 'psiakość' w Carmel, Indiana
Rondo 'psiakość' w Carmel, Indiana Moto.pl, American Structurepoint Inc / Above All Photography, IIHS

Kierowcy powinni kierować się znakami drogowymi, w tym C-12 (ruch okrężny) i A-7 (ustąp pierwszeństwa). Pamiętajmy więc, że ustępujemy pierwszeństwa pojazdom już poruszającym się po rondzie (również tramwajom). Zasady używania kierunkowskazów również pozostają niezmienne. Prawy kierunek należy włączyć na wysokości poprzedzającego zjazdu. Mimo że ronda biszkoptowe wciąż są rzadkością, to z roku na rok przybywa ich na polskich drogach. Usprawniają ruch i nie wymagają od kierowców zmiany nawyków.

Czy spotkałeś/aś się kiedyś z rondem biszkoptowym? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.

Więcej o: