Został po raz drugi wyróżniony nagrodą Car of the Year. Sprawdzamy, na czym polega fenomen ikony samochodów rodzinnych

Prestiżowy konkurs Car Of The Year ma bardzo długą tradycję. Odbywa się od 1964 roku. Każdego roku jesienią tworzona jest lista aut-kandydatów, która ogłaszana jest do publicznej wiadomości w grudniu. Jury wybiera z niej finałową siódemkę, którą poddaje szczegółowym testom i dokładnej ocenie. Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie na wiosnę roku kolejnego wyłoniony zostaje laureat konkursu. Pierwszym samochodem, który otrzymał pożądaną nagrodę dwukrotnie, było Renault Clio. Scenic kontynuuje tę tradycję. Model może pochwalić się nagrodą z 1997 roku (dla Megane Scenic) i świeżym tytułem z 2024 roku dla E-Tech. Czym skradł serca członków jury?

Blisko trzydzieści lat bogatej historii

Scenic E-Tech to znacznie więcej niż nowe auto w gamie Renault. Mija, 29 lat odkąd francuska marka wprowadziła na rynek model, który przez dekady wyznaczał kanony dla uniwersalnych samochodów rodzinnych. Dziś Scenic dostępny jest wyłącznie w wersji z napędem w 100% elektrycznym. Jest to zgodne ze strategią Renault, która zakłada szybką transformację w kierunku elektryfikacji. Już w 2021 roku 30% wszystkich pojazdów osobowych marki sprzedanych w Europie stanowiły auta z gamy E-tech, czyli samochody elektryczne oraz hybrydowe. Sercem mocniejszej wersji Scenica jest wyprodukowany we Francji bez zastosowania metali ziem rzadkich silnik elektryczny o mocy 220 KM (dostępny jest również wariant o mocy 170 KM). Zależnie od wybranej wersji auto dysponuje akumulatorem comfort range o zasięgu do 430 km lub long range z zasięgiem do 625 km, który zapewnia szeroki zakres niezależności.

Idealny samochód rodzinny – czyli jaki?

Przemyślany wybór auta dla rodziny przekłada się w dużej mierze na komfort codziennego przemieszczania się oraz weekendowego i wakacyjnego podróżowania. Większość osób zapytanych, jaki powinien być rodzinny samochód bez wahania wymienia w pierwszej kolejności: bezpieczny, wygodny, przestronny i ekonomiczny. W kontekście pojazdów elektrycznych jednym z kluczowych kryteriów jest zasięg i możliwości w zakresie ładowania. To jednak nie wszystko. Niezmiennie zależy nam też na ciekawej stylistyce, bo dbając o potrzeby rodziny i dzieci, nie chcemy tracić fasonu i lubimy podkreślić swój dobry gust. Elektryczny crossover dobrze wpisuje się w te oczekiwania. Poza wszelkimi aspektami funkcjonalnymi i technologicznymi to auto naprawdę dobrze wygląda. Na wyrazisty design składa się ukształtowana w oparciu o dynamicznie poprowadzone linie bryła nadwozia, 20-calowe lekkie felgi oracle z kutego aluminium, aerodynamiczne klamki typu flush, panoramiczny szklany dach i charakterystyczny grill z małymi rombami, których percepcja wizualna zmienia się wraz z padającym światłem. Przeprojektowane logo oraz odmieniona sygnatura świetlna są odzwierciedleniem nowej filozofii francuskiej marki w zakresie stylistyki.

RENAULT SCENIC E-TECH ELECTRIC (HCB)RENAULT SCENIC E-TECH ELECTRIC (HCB) Fot. Materiały promocyjne/QUAD Productions

Zrównoważone podejście i ukłon w stronę środowiska

Stosowanie surowców spełniających rygorystyczne normy ekologiczne, dążenie do zero emisyjności i szeroko rozumiana minimalizacja śladu środowiskowego to priorytety, które dla Renault są szczególnie kluczowe. Zgodnie z deklaracjami producenta w 100% elektryczny Scenic E-Tech aż w 18% zbudowany jest z materiałów pochodzących z recyklingu lub mających pochodzenie biologiczne. Jednocześnie blisko 90% całkowitej masy pojazdu – w tym akumulator – nadaje się do ponownego przetworzenia. Elektryczny crossover Renault jest ucieleśnieniem filozofii eko-projektowania i gospodarki o obiegu zamkniętym. Około 40% aluminium zastosowanego w drzwiach i pokrywie silnika oraz stali konstrukcyjnej to materiały powtórnie przetworzone. Co więcej, inżynierowie od podstaw zaprojektowali baterię w taki sposób, aby na zakończenie swojej żywotności kwalifikowała się do naprawy lub poddania w istotnej części recyklingowi. W aucie nie zastosowano skóry naturalnej, a tapicerka w całości pochodzi z materiału recyklingowanego.

Technologia i multimedia – bezpiecznie i funkcjonalnie

Scenic E-Tech wspiera kierowcę poprzez działanie trzydziestu programów wspomagania prowadzenia. Należy do nich między innymi Active Driver Assist, który łączy system utrzymywania w osi pasa ruchu z inteligentną regulacją prędkości Stop&Go. Wykonywanie manewrów jest łatwiejsze dzięki czterem kamerom 3D, które obrazują wszystko, co dzieje się wokół pojazdu. System kontroli martwego pola, funkcja bezpiecznego wysiadania, aktywny system nagłego hamowania i system kontroli zmęczenia kierowcy to tylko niektóre z pozostałych funkcji, na które liczyć może użytkownik. Elektryczny crossover Renault to również zaawansowane multimedia oparte o innowacyjny system openR link ze wbudowanymi usługami Google, który w 2024 roku uzyskał najwyższą wśród systemów multimedialnych notę w popularnym rankingu OTOMOTO. W oparciu o dwa duże ekrany, sterowanie głosowe, nawigację i nawet pięćdziesiąt dostępnych aplikacji system stanowi centrum dowodzenia z prawdziwego zdarzenia.

Renault Scenic E-Tech

100% electric

już od 1438 zł netto/mies.

oferta dla firm w finansowaniu Renault

MATERIAŁ PROMOCYJNY MARKI RENAULT

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.