Skoda - Modele - Historia

Skoda - Modele - Historia

Skoda - od naprawy rowerów po produkcję pojazdów

Skoda to czeskie (niegdyś) przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe, dzisiaj w całości należy do niemieckiego koncernu Volkswagen.

Historia marki Skoda sięga 1859 r. Wtedy w Pilźnie powstały zakłady Skody zajmujące się przemysłem metalowym i zbrojeniowym.

Ważniejsze jednak jest rok 1895, który uznawany jest za początek historii Skoda Auto. Powstała wówczas firma założona przez mechanika Václava Laurina i księgowego Václava Klementa. Nosiła niezbyt oryginalną nazwę Laurin & Klement. Panowie najpierw zajmowali się naprawą rowerów. Później produkowali własne modele pod nazwą Slavia. Następnie był motocykl i prototyp samochodu Voiturette. Przed fuzją z zakładami Skoda wypuścili kilka modeli samochodów, produkowali ciężarówki, autobusy i silniki lotnicze oraz maszyny rolnicze.

Skoda 150 debiutuje na pokazie w Pradze

Do fuzji z pilzneńską Skodą doszło w 1925 r. Pierwszy samochód pod szyldem Skoda pokazano już rok później w czasie międzynarodowego salonu samochodowego w Pradze. Skoda 150 miała niespełna 1,5 litrowy silnik o mocy 26 KM. Ten tylnonapędowy samochód mógł rozpędzić się do 85 km/h. Wyprodukowano zaledwie 52 egzemplarze tego modelu.

W 1930 r. Skoda dorobiła się linii montażowej. Dzięki temu można było produkować więcej i sprzedawać samochody w niskich cenach.

W czasie II wojny światowej fabryki Skody wspierały III Rzeszę w (na szczęście) nieudanym, podboju świata. Po wojnie Skoda została przekształcona w narodowe zakłady AZNP Mladá Boleslav. Tym samym Skoda stała się monopolistą na rynku aut osobowych w Czechosłowacji.

Skoda i Volkswagen zaciskają współpracę

Kiedy upadł komunizm Skoda nawiązała współpracę z koncernem Volkswagena. Już w 1991 r. Skoda pozbyła się 30 proc. swoich udziałów. Kilka lat później kolejne 30 proc. akcji trafiło w ręce Volkswagena. W 2000 r. niemiecki koncern był już jedynym akcjonariuszem. Od 1998 r. przedsiębiorstwo nosi nazwę Skoda Auto, którą znamy do dziś.

W 1994 r. w fabryce Volkswagena w Poznaniu rozpoczęto montaż samochodów Skoda. Pozwoliło to uniknąć ceł i wprowadzić znane do dzisiaj modele samochodów na polski rynek. Z linii montażowych zjeżdżały wówczas pierwsze modele Skody Favorit, Felicia, Octavia czy Fabia.

Oprócz samochodów osobowych jak Citigo, Fabia, Scala, Octavia i Superb, Skoda obecnie sprzedaje też crossovery Karoq i Kodiaq.

Przeglądaj modele:

Skoda Citigo
Skoda Fabia
Skoda Felicia
Skoda Kamiq
Skoda Karoq


samochody niemieckie samochody kompaktowe

skoda

Więcej o:

skoda