Codziennie widzimy na drogach rozmaite rodzaje znaków drogowych. W Polsce mamy ich ponad 300. Niektóre z nich spotkamy częściej, inne rzadziej. Wśród nich są również takie, które w stresie i natłoku obowiązków mogą zostać błędnie odczytane. Warto zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły, które w przypadku znaków D-3 i C-5 mają ogromne znaczenie. Różnią się nie tylko kształtem tarczy.
Znak D-3 ma kształt kwadratu i informuje o "drodze jednokierunkowej" (obejmuje całość infrastruktury, czyli jezdnię, chodnik, drogę dla pieszych czy pobocze). Informuje kierowców, w jaki sposób powinni się poruszać po danej drodze oraz jakie obiekty występują w pobliżu. Wskazuje, że ruch odbywa się wyłącznie w jednym kierunku, więc z naprzeciwka nie nadjedzie inny pojazd.
Dozwolone jest jednak skręcanie w poprzeczne ulice, które dochodzą do ulicy, po której się poruszamy. Niezastosowanie się do tego zakazu może grozić mandatem w wysokości do 500 zł oraz przyznaniem 5 punktów karnych, podobnie jak w przypadku zawracania na tej drodze.
Znak C-5 oznacza nakaz jazdy na wprost (dotyczy wyłącznie jezdni). Oznacza to, że skręcanie w lewo lub w prawo jest zabronione. Takie oznakowanie obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscach, gdzie teoretycznie istniałaby możliwość zmiany kierunku jazdy. Najczęściej spotyka się je na drogach o dużym natężeniu ruchu, dzięki czemu poprawia się płynność. Znak C-5 może zastąpić znaki B-21 i B-22, które zakazują skrętu w lewo i w prawo. Kierowca, który nie zastosuje się do niego może zostać ukarany grzywną. Mandat wynosi 250 zł oraz 5 punktów karnych.
Czy znasz różnicę między znakami D-3 i C-5? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.