Niektóre znaki drogowe, które spotykamy podczas jazdy mogą wyglądać niemal identycznie. Różnią się jedynie szczegółami. Właśnie te detale mogą stanowić o ich kompletnie odmiennych znaczeniu. Jednym z takich przykładów są okrągłe i kwadratowe znaki, na których znajdują się białe strzałki na niebieskim tle.
W przypadku tych dwóch znaków drogowych kształt tablicy ma znaczący wpływ na to, jak wyznaczane są zasady ruchu drogowego. Znak C-5 nakazuje jazdę na wprost. Podobnie jak tablica D-3, jest często widoczny zarówno w miastach, jak i na wjazdach na autostrady czy drogi ekspresowe. Kierowca musi przestrzegać zakazu zmiany kierunku, co oznacza, że nie wolno skręcać w lewo, w prawo ani zawracać. Znak ten obowiązuje do najbliższego skrzyżowania.
Znak informacyjny D-3 "Droga jednokierunkowa" wskazuje, że pojazd wjechał na jezdnię, na której ruch odbywa się tylko w jednym kierunku, co oznacza, że z naprzeciwka nie powinien nadjechać inny pojazd. Znak ten stosowany jest zarówno w miastach, jak i na dwujezdniowych trasach poza nimi, a jego obowiązywanie kończy się na najbliższym skrzyżowaniu. Ponadto D-3 automatycznie wprowadza zakaz zawracania oraz zmienia zasady dotyczące skrętu w lewo, wymagając ustawienia pojazdu przy lewej krawędzi jezdni.
Pierwszą różnicą jest typologia tych znaków. D-3 to znak informacyjny, a C-5 to znak nakazu. Kolejna wynika już z samej ich definicji. Znak D-3 odnosi się do drogi jednokierunkowej, czyli obejmuje całość infrastruktury, czyli jezdnię, chodnik, drogę dla pieszych czy pobocze. Ma to znaczenie np. przy wyprzedzaniu, ponieważ na drodze jednokierunkowej można wyprzedzać z prawej strony, nawet jeśli są tylko dwa pasy ruchu. Natomiast znak C-5 dotyczy wyłącznie jezdni, która jest częścią drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów. Znak ten obowiązuje bez względu na to, czy jezdnia jest jedno- czy dwukierunkowa.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.