Znaki D-3 i C-5 to niby takie same strzałki, a różnice są ogromne. Bo D-3 jest kwadratem

Niby strzałki są te same, a znaki D-3 i C-5 totalnie różnią się pod względem znaczenia. Jaką informację przekazują kierowcy i jakie zasady ruchu narzucają na danym odcinku drogi? Przyjrzyjmy się przepisom.

O przepisach ruchu drogowego, ale i znakach drogowych piszemy również w serwisie Gazeta.pl.

Niby i tu, i tu pojawia się niebieskie tło, a na nim biała strzałka. Różnice? Te rozbijają się o kształt tablicy. Bo o ile znak D-3 ma kształt kwadratowy, o tyle C-5 jest już okrągły. I choć to może wydawać się kwestią estetyki, ma też potężny wpływ na to, w jaki sposób dana tablica wyznacza zasady ruchu drogowego.

Zobacz wideo Policjant kierujący ruchem - tak należy odczytywać wydawane sygnały

Znak D-3 "Droga jednokierunkowa". Zasady i przepisy

Znak informacyjny D-3 "Droga jednokierunkowa" – jak sama nazwa wskazuje – mówi o tym, że pojazd wjechał na jezdnię, na której ruch odbywa się w jednym kierunku. Z przeciwka nie powinno nadjechać inne auto. Tablice takie stosuje się w miastach, ale także na dwujezdniowych trasach poza miastem i obowiązują do najbliższego skrzyżowania. A do tego znak D-3 oznacza automatyczny zakaz zawracania i zmienia przepisy w zakresie skrętu w lewo. Auto należy bowiem ustawić przy lewej krawędzi.

Są wyjątki, w których widząc znak D-3, kierowca może spodziewać się auta jadącego z przeciwnego kierunku jazdy. Dotyczy to tabliczki "nie dotyczy" z symbolem roweru. To oznacza że ruch rowerowy na danej drodze jest dopuszczony dwukierunkowo. Tabliczki takie są stosowane głównie w miastach.

Znak C-5 "Nakaz jazdy prosto". Zasady i przepisy

Znak C-5 wskazuje na nakaz jazdy prosto. Identycznie jak tablica D-3, jest bardzo często spotykany nie tylko w miastach, ale również przy wjeździe na autostrady lub drogi szybkiego ruchu. Zobowiązuje on kierującego do powstrzymywania się od jakichkolwiek zmian kierunku jazdy, a w tym skrętów w lewo czy prawo lub zawracania. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania.

Wyprzedzanie z prawej strony za znakami D-3 i C-5. Różnice

Znaki D-3 i C-5 mają wpływ na jeszcze jedną okoliczność związaną z jazdą. Odnoszą się do wyprzedzania. Na drodze jednokierunkowej oznaczonej tablicą D-3 można wyprzedzić inne auto z prawej strony już przy dwóch pasach ruchu w danym kierunku. Za tablicą C-5, ale wtedy gdy w danym kierunku wyznaczone są co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym.

Mandat za niestosowanie się do znaków D-3 i C-5 to nawet 2 tys. zł

Znaki D-3 "Droga jednokierunkowa" i C-5 "Nakaz jazdy prosto" wskazują na konkretne zasady ruchu drogowego. Niestosowanie się do nich oznacza widmo mandatu. Ile może wynieść grzywna? To zależy od wykroczenia. Lista to:

  • wjechanie pod zakaz (przy znaku D-3 z drugiej strony drogi stawia się znak zakazu wjazdu) – mandat 250 zł i 2 punkty karne,
  • niezastosowanie się do znaku C-5 – mandat 250 zł i 5 punktów karnych,
  • stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – mandat 1250 zł i 6 punktów karnych (mandat 1000 zł za stworzenie zagrożenia i 250 zł za znak zakaz wjazdu lub C-5)
  • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych – mandat 2000 zł i 6 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.