Czym się różni znak D-3 od C-5? Oba wyglądają prawie tak samo

Znak D-3 i C-5 na pierwszy rzut oka mogą wyglądać bardzo podobnie. Czy zatem oznaczają to samo? Trochę tak, a trochę nie. Bo choć nakazują jazdę w jednym kierunku, jest wiele rozbieżnych wymogów dodatkowych, które nakładają na kierowcę.

O polskich przepisach drogowych opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Znaki D-3 i C-5 wyglądają bardzo podobnie. Obydwa mają niebieskie tło i dużą, białą strzałkę skierowaną do góry na jego środku. Różnice? O ile tablica D-3 ma kształt kwadratowy, o tyle C-5 jest okrągła. I choć rozbieżność może się wydawać symboliczna, symboliczna wcale nie jest. Bo kształt tablicy wskazuje na zasadnicze różnice w kwestii wyznaczanych zasad ruchu.

Zobacz wideo Uciekając przed policją, przejechał pod opuszczającymi się zaporami

Znak D-3. Definicja, znaczenie, zasady

Na pierwszy ogień weźmy znak D-5 "Droga jednokierunkowa". Informuje on kierującego o tym, że właśnie wjechał na odcinek, w którym ruch został dopuszczony tylko w jednym kierunku – dokładnie tym, w którym się porusza. Znak D-5 jest stawiany nie tylko w ciasnych, miejskich uliczkach. Bywa spotykany również w przypadku arterii pozamiejskich – głównie dróg krajowych, rzadziej ekspresowych. W takim przypadku informuje o wjechaniu na jezdnię jednokierunkową drogi o dwóch jezdniach.

Znak D-3 jest odwoływany najbliższym skrzyżowaniem. Ale do tego momentu zmienia zasady ruchu drogowego na trzy sposoby. Mianowicie:

  • oznacza automatyczny zakaz zawracania – po zawróceniu pojazd jechałby pod prąd, w zamian nie obowiązuje zakaz cofania,
  • zmieniają się przepisy w zakresie skrętu w lewo – auto należy ustawić przy lewej krawędzi,
  • gdy pod znakiem D-3 pojawi się tabliczka "nie dotyczy" z symbolem roweru, to oznacza że ruch rowerowy na danej drodze jest dopuszczony dwukierunkowo. Trzeba o tym pamiętać!

Znak C-5. O czym informuje kierującego?

Znak C-5 "Nakaz jazdy prosto" w żaden sposób nie odnosi się do kierunkowości jezdni czy drogi. Jest bardzo często spotykany nie tylko w miastach, ale również przy wjeździe na autostrady lub drogi szybkiego ruchu. Jakie obowiązki nakłada na kierującego? Tych jest co najmniej kilka. A mówimy o:

  • nakazie jazdy prosto, czyli powstrzymaniu się od jakichkolwiek skrętów w lewo czy prawo,
  • zakazie zawracania,
  • znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania.

Różnica między znakiem D-3 a C-5

Kwestię różnic między znakami D-3 a C-5 porusza już sama definicja oznaczeń. Pierwsze mówi o DRODZE jednokierunkowej. A droga to jak wiadomo całość – czyli jezdnia, chodnik, droga dla pieszych lub pobocze. I użycie pojęcia droga ma znaczenie np. dla wyprzedzania. Na drodze jednokierunkowej można wyprzedzić inne auto z prawej strony już przy dwóch pasach. Tablica C-5 wskazuje z kolei na nakaz obowiązujący na JEZDNI. Jezdnia jest tylko częścią drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów. I nie ma znaczenia fakt czy mówimy o jezdni dwukierunkowej czy jednokierunkowej.

Oczywista różnica dotyczy też typologii tych oznaczeń. Znak D-3 to znak informacyjny. Znak C-5 to znak nakazu.

Mandat za znaki D-3 i C-5

Złamanie reguł wskazywanych znakiem D-3 i C-5 może się skończyć mandatem. Ile będzie wynosił? Tu policjanci mają naprawdę wiele możliwości. Najważniejsze z nich wskazujemy poniżej.

  • wjechanie pod zakaz (przy znaku D-3 z drugiej strony drogi stawia się znak zakazu wjazdu) – mandat 250 zł i 2 punkty karne,
  • niezastosowanie się do znaku C-5 – mandat 250 zł i 5 punktów karnych,
  • stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – mandat 1250 zł i 6 punktów karnych (mandat 1000 zł za stworzenie zagrożenia i 250 zł za znak zakaz wjazdu lub C-5)
  • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych – mandat 2000 zł i 6 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.