Wielu kierowców decyduje się na samochody z automatyczną skrzynią biegów, jednak nie każdy początkowo zdaje sobie sprawę, że w takim przypadku należy nieco częściej korzystać z hamulca. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy podróżujemy po terenach górzystych. Niektórzy mogą zapominać o manualnym redukowaniu przełożeń, a tarcie klocka hamulcowego o tarczę to prosta droga do jego przegrzania. Problem niestety występuje dosyć często, dlatego warto wiedzieć, jak działać. Zaniechanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a tego przecież wszyscy chcielibyśmy uniknąć.
Na przegrzewanie klocków i tarcz hamulcowych wpływa kilka czynników, o których należy pamiętać. Unikanie niektórych zachowań może sprawić, że problem nie wystąpi.
Przegrzane klocki hamulcowe możesz rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach, które lubią się powtarzać. Im szybciej zauważysz kłopot, tym szybciej będziesz mógł doprowadzić do obniżenia temperatury klocków. Wystarczy zachować równe tempo i, jeśli nie trzeba, nie korzystać z hamulca. Oprócz tego znaczenie ma wykorzystywanie tarcz i klocków wysokiej jakości.
Jakie są objawy przegrzewania klocków hamulcowych? Wyróżniliśmy 4:
Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.