Nawet 24 tys. zł kary i blokada alkoholowa. Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków zaostrza przepisy

W połowie grudnia 2024 roku we Włoszech zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy kodeksu drogowego. Nowe regulacje, zwłaszcza surowe kary, wywołały wiele emocji. Niektórzy kierowcy nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz odwrócenie niepokojącego trendu rosnącej liczby wypadków na włoskich drogach. Choć rząd zatwierdził projekt zmian w kodeksie drogowym już we wrześniu 2023 roku, reforma zaczęła obowiązywać dopiero od 14 grudnia 2024 roku. - Więcej bezpieczeństwa i prewencji, zwalczanie nadużyć i niewłaściwych zachowań oraz prawdziwa edukacja drogowa - tłumaczył minister infrastruktury i transportu, wicepremier Matteo Salvini.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Jaki mandat za telefon w 2025 roku? Nowy kodeks drogowy we Włoszech

Zmiany w regulacjach dotyczą wszystkich kierowców, niezależnie od ich narodowości. Warto więc mieć je na względzie, planując podróż do Włoch.

  • Mandat za telefon w ręku. Kierowcy złapani na rozmowie lub pisaniu SMS-ów podczas jazdy zapłacą od 250 do 1000 euro, stracą do 10 punktów i mogą mieć zawieszone prawo jazdy na tydzień. Recydywa oznacza 1400 euro grzywny i zawieszenie uprawnień na trzy miesiące. Mandat grozi także za korzystanie z telefonu na światłach czy w korku.
  • Młodzi kierowcy bez sportowych aut. Nowe przepisy wydłużają zakaz prowadzenia aut o dużej mocy dla młodych kierowców. Zamiast roku, obejmie on pierwsze trzy lata od zdobycia prawa jazdy.
  • Wyższe kary za nieprawidłowe parkowanie. Za parkowanie na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami grozi mandat do 990 euro. Na trasie przejazdu lub przystankach autobusowych nawet do 660 euro.
Uchwyt na telefon w samochodzie
Uchwyt na telefon w samochodzie Mia Vargas/pexels.com/pl

Jakie kary za jazdę po alkoholu w 2025 roku? Surowe kary dla nietrzeźwych kierowców we Włoszech

Rządzący wzięli również na celownik osoby prowadzące samochód w stanie nietrzeźwości po alkoholu i substancjach odurzających. Za jazdę pod wpływem narkotyków grozi zawieszenie prawa jazdy nawet na trzy lata. Z kolei przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu we krwi skutkuje:

  • 0,5-0,8 promila - mandat do 2170 euro, utrata prawa jazdy na 3-6 miesięcy.
  • 0,8-1,5 promila - podwójny mandat, areszt do 6 miesięcy.
  • Powyżej 1,5 promila - kara do 6000 euro, pół roku aresztu, utrata prawa jazdy na 1-2 lata.

Nowością w przepisach jest fakt, że kierowcy z wynikiem powyżej 0,8 promila będą musieli zainstalować w aucie blokadę alkoholową. Jej zadaniem jest uruchomienie pojazdu po wykryciu alkoholu.

Czy korzystasz z telefonu podczas jazdy autem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.

Więcej o: