Kiedy nie trzeba ustąpić tramwajowi? Uważaj na nieszczęsne ronda. Kierowcy gubią się w przepisach

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Lepiej odświeżyć pamięć i poznać przepisy, zwłaszcza jeśli wiesz, że niedługo będziesz poruszać się samochodem po większym mieście, w którym są te pojazdy. Okazuje się, że to nie tak skomplikowane, jak się wydaje.

Mieszkańcy dużych miast wiedzą, że poruszanie się po nich samochodami nie zawsze jest łatwe. Czasem trzeba mieć dosłownie oczy dookoła głowy, a jest jeszcze trudniej, jeśli w miejscowości funkcjonują tramwaje czy trolejbusy. Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Uważaj i lepiej się dowiedz, zanim popełnisz przykry w skutkach błąd.

Zobacz wideo Podziemny tramwaj do Warszawy Zachodniej

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Nie każdy kierowca zna te zasady

Zdarza się, że tramwaje poruszają się po tej samej drodze, co nasze samochody. Wielu kierowców często musi się dobrze zastanowić, kto ma pierwszeństwo, a kto musi się zatrzymać i poczekać. Wszystko jest zależne od oznakowania na jezdni, a każda sytuacja jest inna. Jeśli zbliżasz się do tej części, na której porusza się tramwaj, co do zasady jesteś zobowiązany ustąpić mu miejsca, jeśli widzisz, że akurat podjeżdża.

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Również i w sytuacji, gdy tramwaj jedzie drogą z pierwszeństwem i motorniczy sygnalizuje chęć skrętu w lewo, a my nadjeżdżamy z przodu tą samą drogą, trzeba się zatrzymać. Niestety u wielu kierujących taka sytuacja budzi problem i nie każdy wie, jak należy się zachować.

Kiedy nie trzeba ustąpić tramwajowi? W tych sytuacjach to kierowca samochodu m pierwszeństwo

Tramwaj powinien ustąpić innym pojazdom, gdy włącza się do ruchu, na przykład wyjeżdżając z zajezdni i pętli. A co z nieszczęsnymi rondami? Jeśli jest przed nim znak informujący o konieczności ustąpienia pierwszeństwa, to tramwaj musi się do niego dostosować i przepuścić samochody, które już rondem jadą. Opuszczając zaś rondo, tramwaj ma pierwszeństwo i należy mu ustąpić niezależnie od tego, z której jedzie strony. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy w Twojej miejscowości są tramwaje?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.