Jaką funkcję pełni olej silnikowy? Powinien być utrzymywany na właściwym poziomie, bo w innym wypadku to krótka droga do usterki. Odpowiada on za minimalizowanie tarcia, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w jednostce, a także za zatrzymywanie osadów. Nawet mały ubytek może mieć poważne konsekwencje jak np. zatarcie silnika.
Większość samochodów, dzięki zamontowanym czujnikom informuje nas o stanie oleju. Jednak system nie zawsze działa prawidłowo, a niektóre usterki komputer może pokazać z opóźnieniem. Najważniejszym objawem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest plama pod samochodem. To pierwsza wskazówka, ale niejedyna.
Zaalarmować powinna nas sytuacja, kiedy samochód nie zużywał dużych ilości oleju, a nagle zaczął. To znak, że mogło dojść do awarii, którą warto się zainteresować. Spadek mocy pojazdu, dziwne dźwięki szczególnie podczas przyspieszania i dym z wydechu także mogą być oznaką problemów z olejem.
Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Nieszczelność turbosprężarki lub miski olejowej, nieszczelne pierścienie tłokowe lub zużycie pompy wtryskowej są jednymi z najpopularniejszych powodów. Należy mieć jednak na uwadze, że ubytki oleju mogą wiązać się też z poważniejszymi awariami, więc w takich sytuacjach najlepiej udać się do warsztatu, bo niezbędny może być przegląd lub wymiana części. Gdzie najczęściej szukasz pomocy w przypadku awarii samochodu? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.