Zimą kierowcy przekręcają kluczyk "na dwa" i czekają. Niepozorna zasada jest zimą bardzo ważna

Niektórzy kierowcy zimą stosują sprytną sztuczkę. Zamiast przekręcić kluczyk na zapłon, ustawiają go tylko do połowy. Ten patent, choć może wydawać się dziwny, często okazuje ię wyjątkowo pomocny podczas rozruchu.

Niskie temperatury mogą uprzykrzyć życie wielu kierowców, a uruchomienie samochodu może być nie lada wyzwaniem. Okazuje się, że nie wystarczy przekręcić do oporu kluczyk i pozwolić, by rozrusznik pobudził silnik do pracy. Gdy za oknem doskwiera mróz, a nasze auto spędziło całą noc na dworze, warto wypróbować metodę, która z powodzeniem zadziała na różne podzespoły układu napędowego.

Zobacz wideo Droga Transfogarska i nowy Hyundai SANTA FE - połączenie idealne? [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Co ułatwia rozruch silnika? Ustaw kluczyk "na dwa" i odczekaj kilka minut

Przed zimowym odpaleniem samochodu warto przekręcić kluczyk "na dwa", czyli do połowy i chwilę poczekać. Można to zrobić nawet dwukrotnie. W silnikach benzynowych daje to czas pompce paliwa na wypełnienie układu, co ułatwia rozruch. Z kolei w dieslu odczekanie jest jeszcze ważniejsze, bo pozwala świecom żarowym odpowiednio nagrzać komorę spalania. W tym przypadku najlepiej poczekać, aż kontrolka świec żarowych na desce rozdzielczej zgaśnie, a na dużym mrozie warto powtórzyć tę czynność dwa razy.

Ile czasu może stać auto z włączonym silnikiem? To może skończyć się mandatem

Jeszcze zanim ruszymy, po uruchomieniu silnika warto odczekać kilkanaście sekund. Przypominamy, że postój z włączonym silnikiem jest dozwolony. Warunkiem jest to, aby nie trwał dłużej niż minutę. W przeciwnym wypadku grozi nam mandat w wysokości nawet do 300 zł.

Samochody zaparowane na ulicy zimą
Samochody zaparowane na ulicy zimą PublicDomainPictures/Pixabay

Warto również uważać, aby przez pierwsze kilka minut jazdy unikać wysokich obrotów i dać silnikowi czas na rozgrzanie się. Dzięki temu jego metalowe części będą lepiej chronione, lecz także mniej narażone na ewentualne uszkodzenia. Z pełnej mocy możemy korzystać najlepiej, gdy temperatura silnika osiągnie optymalny poziom.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: