Postanowił oszukać inteligentny system i mu się udało. Wystarczyła koszulka. "Nie zadzieraj z nimi"

Jak działa system jazdy autonomicznej? Pewien internauta postanowił sprawdzić, czy uda mu się go oszukać. Pod postem na Instagramie pojawiło się wiele komentarzy. Podczas gdy jednych taki pomysł rozbawił, inni zwrócili uwagę na poważny problem.

Na systemy autonomiczne w samochodach przeznaczono miliardy dolarów, dlatego nic dziwnego, że wszyscy oczekują, iż będą działać bez zarzutów. Pewien Amerykanin postanowił je przetestować, a wyniki swoich działań opublikował w krótkim nagraniu na Instagramie. Okazuje się, że do oszukania systemu wystarczyła mu tylko jedna koszulka. Co zrobił?

Zobacz wideo Maciej Gis: Rynek używanych samochodów elektrycznych będzie rosnąć

Co to jest system jazdy autonomicznej? Postanowił sprawdzić, czy działa bez zarzutu

Samochody autonomiczne charakteryzują się tym, że do ich systemów wykorzystano wiele kamer, czujników, radarów i sztuczną inteligencję, dzięki czemu pojazdu mogą poruszać się bezpiecznie same, bez udziału kierowcy. Amerykanin Jason Carr, publikujący na Instagramie posty pod nazwą @jasonbcarr wypróbował sprytną sztuczkę, dzięki której oszukał ten system.

 

Okazuje się, że wystarczyło jedynie założenie koszulki z napisem "STOP", która przypomina znak drogowy i zapozowanie przy jezdni. W większości przypadków system pojazdu autonomicznego uznał, że jest on prawdziwy. W rezultacie samochód zatrzymał się tak, jak powinien to zrobić w przypadku prawdziwego znaku.

Internauci nie mogą uwierzyć. "Nie zadzieraj z nimi, dają z siebie wszystko"

Pod nagraniem mężczyzny pojawiło się wiele komentarzy internautów, którzy zwrócili szczególną uwagę na metodę opublikowaną na nagraniu. Podczas gdy niektórzy uznali taki test za zabawny, inni zwrócili uwagę, że lepiej z nimi nie zadzierać. Pojawiły się też głosy, że taka reakcja samochodu na koszulkę jest poważnym problemem.

To jest zabawne, lol
Nie zadzieraj z nimi, dają z siebie wszystko
To zabawne, ale także prawdziwy problem, który staramy się rozwiązać w społeczności AI. Semantyczne zrozumienie otoczenia w czasie rzeczywistym jest wyzwaniem
Problem w tym, że będą ludzie, którzy będą tam stać w koszulkach z napisem 90 km/h! Jeśli ktoś umrze, czy nadal będzie to takie zabawne?

- pisali w komentarzach. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Co myślisz o systemach jazdy autonomicznej?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.