Podatek PCC (czyli od czynności cywilnoprawnych, takich jak np. zakup samochodu) od kilkunastu lat się nie zmienia i wynosi 2 procent wartości.
Kiedy TRZEBA zapłacić podatek PCC od zakupu samochodu:
Sytuacje, w których NIE TRZEBA zapłacić podatku PCC od zakupu samochodu:
Na zapłacenie podatku mamy 14 dni od dnia zakupu samochodu. Jeśli się spóźnimy, urząd skarbowy może nałożyć karę na nowego właściciela pojazdu. Kara za niezapłacenie podatku wynosi od 1/10 minimalnego wynagrodzenia, do jego dwudziestokrotności. W 2020 r. pensja minimalna wynosi 2600 zł. Kara za niezapłacenie podatku od zakupu samochodu w 2020 wynosi więc od 260 do 52 000 zł. Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latach.
Aby wnieść stosowną opłatę, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A (jeśli na umowie jest kilku nabywców). Nie trzeba tego jednak robić osobiście. Można wysłać druk pocztą, lub wypełnić formalności online.
Możliwe są trzy sposoby przekazania deklaracji PCC-3:
Deklarację PCC-3 przez internet bez e-podpisu (a z wykorzystaniem danych weryfikacyjnych) mogą złożyć wyłącznie osoby fizyczne. Z formy tej nie mogą korzystać podmioty będące spółkami prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia ale również spółki osobowe – cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo – akcyjna.
Aby wypełnić deklarację PCC-3 bez e-podpisu, musimy podać następujące dane weryfikujące płatnika przed Urzędem Skarbowym:
Pozostałe podmioty, które nie mogą składać PCC-3 podpisując deklarację podanymi danymi, również mają możliwość składania druku przez internet. Muszą jednak korzystać z podpisu kwalifikowanego (e-podpisu)