Gdzie jest najszersza droga w Polsce? Mierzy tyle, co wysokość 10-piętrowego budynku

Dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści metrów? Ile mierzy najszersza droga w Polsce? Okazuje się, że obraz niczym z amerykańskich "hajłejów" nie jest nam taki odległy.

W Polsce wciąż słychać o kolejnych i nowych inwestycjach, które przyczyniają się rozwoju sieci autostrad i dróg ekspresowych. Czasy kiedy zazdrościliśmy naszym sąsiadom rozbudowanej siatki dróg szybkiego ruchu zdaje się, że powoli mijają. W naszym kraju również możemy pochwalić się wyjątkowo szerokimi drogami o najwyższym standardzie.

Zobacz wideo Nowe Audi A4. Sprawdzamy, jak jeździ jeden z najbardziej pożądanych samochodów na polskim rynku [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Ile pasów ma najszersza autostrada w Polsce? Imponujący odcinek drogi robi wrażenie

W kategorii najszerszej drogi w Polsce na podium znajduje się fragment autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową. Kierowcy, jadąc ponadprzeciętnie szeroką drogą przez 82-kilometrowy odcinek, mają do dyspozycji aż trzy pasy ruchu. 4 metry na pas ruchu i 2 metry pasa awaryjnego.

Autostrada A1, Tuszyn - CzęstochowaAutostrada A1, Tuszyn - Częstochowa GDDKiA

Jezdnia w każdym z kierunków mierzy ponad 14 metrów szerokości, a więc łącznie daje to wynik sięgający 28 metrów. Dla porównania jest to niemal tyle, ile mają 10-piętrowe bloki mieszkalne, czy najstarszy dąb w Polsce - Bartek.

Ile ma najdłuższa droga w Polsce? Rekordowy odcinek zajmuje nawet pół godziny

Jeśli chcemy przejechać się najdłuższą trasą bez zakrętów, musimy wybrać się na Mazowsze. Mowa o drodze DK 62, która zlokalizowana jest pomiędzy Serockiem i Wyszkowem. Pokonanie jej zajmuje mniej więcej pół godziny, a trasa mierzy 26 km. Jak się okazuje światowy rekordzista, znajdujący się w Australii liczy niemal 145 km. Jest to fragment autostrady nazywany "90 mile straight", gdyż nie uświadczymy w trakcie jazdy po niej żadnych zakrętów. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Ile pasów powinna mieć autostrada?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.