Jak działa przedłużanie gwarancji na baterię w hybrydzie? Japończycy mają system

Mało kto specjalizuje się tak bardzo w hybrydach jak marki z Kraju Kwitnącej Wiśni. W Lexusie wypracowano system, który pozwala wydłużyć gwarancję na baterię nawet do 10 lat.
Hybrydy Lexusa potwierdziły już niejednokrotnie swoją bezawaryjność i niskie koszty użytkowania, ponieważ elementy eksploatacyjne, jak klocki czy tarcze hamulcowe, zużywają się wolniej. Ze względu na budowę układu wiele awaryjnych elementów z innych aut, jak alternator czy rozrusznik, w hybrydach Lexusa nie występuje

- chwali się Lexus, a pewność siebie Japończyków nie może dziwić, ponieważ niezawodność ich samochodów potwierdza wiele raportów. Lexus zgarnął w ostatnich latach wiele prestiżowych nagród m.in. w Consumer Reports i J.D. Power. Hybrydy docenili także Polacy, co widać na naszych ulicach, a także w statystykach sprzedaży. Koncern Toyota jest nad Wisłą potężnym graczem, a kierowcy jako jedną z głównych zalet wskazują właśnie bezawaryjność.

Jak długą gwarancję daje Lexus na swoje samochody?

Lexus na swoje samochody daje trzy lata gwarancji z limitem przebiegu do 100 tysięcy kilometrów. W przypadku hybryd, a to nimi przecież stoi sprzedaż marki, dochodzi jeszcze pięcioletnia gwarancja (też z limitem 100 tysięcy kilometrów) na hybrydowe komponenty oraz akumulator napędu hybrydowego. Producenci na podzespoły napędów hybrydowych i elektrycznych często dają dłuższą gwarancję niż na cały samochód. Tak w ogóle ostatnio coraz częściej mówi się o gwarancjach, ponieważ marki toczą korespondencyjną wojnę. Ostatnio najgłośniej było o SsangYongu, który dla Torresa przygotował 10-letnią gwarancję z limitem 200 tysięcy kilometrów. Swoje trzy grosze dorzuciła także Francja. Ośmioletnia gwarancja z limitem przebiegu 160 tys. km (w zależności od tego, co wydarzy się pierwsze) została nazwana Peugeot Allure Care i obowiązuje wyłącznie w przypadku samochodów z napędem elektrycznym.

Taka walka to znakomita informacja dla kierowców. Japończycy też mają bardzo ciekawe rozwiązanie. Właściciele hybrydowych Lexusów mogą sukcesywnie przedłużać gwarancję na akumulator układu hybrydowego o kolejny rok (lub 15 000 km) aż do 10 lat, wykonując corocznie test baterii napędu hybrydowego w ASO Lexusa. Co ważne, program przedłużania gwarancji dotyczy i klasycznych hybryd, i tych z wtyczką

Jak wygląda przedłużanie gwarancji?

Specjaliści Lexusa podczas corocznego testu poddają ocenie cały układ hybrydowy, a także sporządzają obszerny raport zawierający komplet informacji. Szczegółowo analizowana jest wydajność akumulatora hybrydowego, układu napędowego oraz układu chłodzenia. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku wystawiany jest certyfikat wykonania testu, a gwarancja na akumulator napędu hybrydowego udzielana jest na kolejny rok lub 15 tys. km. Okres ten można przedłużyć maksymalnie do 10 lat od pierwszej rejestracji auta.

Czy dłuższa gwarancja przekonałaby cię do wyboru samochodu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.