Najdłuższe trasy kolejowe na świecie, którymi można podróżować bez przesiadek, zabierają swoich pasażerów w podróż trwającą kilkadziesiąt godzin. Jest jednak i taka trasa, której nie da się pokonać bez przesiadek, ale można nią przemierzyć ponad 10 krajów.
Najdłuższa trasa kolejowa na świecie jest dowodem na to, że pociągiem można dojechać niemal na drugi koniec świata. Jest to trasa, w przypadku której koleją można pokonać ponad 18 tysięcy kilometrów.
Trasa ta wiedzie aż przez 13 krajów. Zaczynając podróż w portugalskim mieście Lagos (w regionie Algarve) można dojechać aż do Singapuru, przejeżdżając kolejno przez takie państwa, jak:
Przejechanie tak długiej trasy koleją stało się możliwe, począwszy od grudnia 2021 roku, kiedy to oddano do użytku odcinek linii kolejowej łączącej Boten ze stolicą Laosu, Wientian. Ten odcinek torów tuż przy granicy z Tajlandią liczy sobie 417 kilometrów i budowano go przez pięć lat. Był on brakującym fragmentem trasy kolejowej wiodącej z Portugalii do Singapuru. Wcześniej najdalej można było dojechać, kończąc swoją podróż na stacji Sajgon w Wietnamie, a pokonany dystans był o dwa tysiące kilometrów krótszy, niż w przypadku obecnej rekordzistki.
Oczywiście trasy tej nie można pokonać bez przesiadek. Brytyjski entuzjasta kolei, Mark Smith, oraz użytkownicy Reddita szacują, że przebycie całej tej trasy może zająć 21 dni, o ile oczywiście odpowiednio wcześniej załatwi się wszystkie formalności oraz o ile sytuacja na granicach na to pozwoli. Jeśli jednak podróżując, chciałoby się zwiedzić miasta, w których przesiadki są niezbędne, to podróż wydłuży się co najmniej o kolejnych osiem dni.
Jaka jest najdłuższa trasa kolejowa na świecie, którą można pokonać bez przesiadek? Jest to połączenie Kolei Transsyberyjskiej, wykonywane na jej głównym szlaku, tj. na linii transsyberyjskiej, prowadzącej z Moskwy do Władywostoku.
Linia transsyberyjska jest najdłuższą linią kolejową na świecie, przekraczającą osiem stref czasowych. Długość tej linii wynosi 9288,8 km, a trasa wiedzie przez:
Kolej Transsyberyjska to sieć linii kolejowych, wybudowana w latach 1891-1916 głównie w azjatyckiej części Rosji, w jej skład, obok linii transsyberyjskiej, wchodzą:
Zobacz też: Można je przejechać w 12-14 godzin. Najdłuższe trasy kolejowe w Polsce imponują nie tylko długością
Ranking "Najdłuższe trasy kolejowe na świecie" wypełniają przede wszystkim linie kolejowe obsługiwane przez przewoźników największych państw świata oraz linie transkontynentalne. W zestawieniu wysoką lokatę zajmuje na przykład chińska trasa kolejowa z Szanghaju do Lhasy. Przebycie dystansu 4373 km zajmuje pociągowi w zależności od relacji od 44 godzin i 32 minut do 48 godzin i 13 minut.
W rankingu nie może też zabraknąć linii amerykańskich. Najdłuższa trasa w Stanach Zjednoczonych nosi nazwę California Zephyr i wiedzie z Chicago w stanie Illinois do Emeryville w stanie Kalifornia na dystansie 3924 km. Nieco krótsza, bo licząca 3211 km trasa, łączy Los Angeles w stanie Kalifornia z Nowym Orleanem w Luizjanie i nazywa się Sunset Limited.
Wśród linii transkontynentalnych wspomnieć należy o Kanadyjczyku, który wyruszając z Toronto w Ontario, przebywa 4466 km, by zakończyć trasę w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Podróż trwa około 97 godzin.
Z kolei transkontynentalna linia kolejowa w Australii łączy miejscowości Adelaide i Darwin, wiodąc przez Alice Springs. Budowę linii kolejowej o długości 2979 km rozpoczęto w 1878 roku, ale ze względów finansowych zakończono dopiero po 126 latach. Skład kursujący na tej linii nosi nazwę The Ghan, stanowiącą skrót od określenia The Afghan Express.
Jakie są najdłuższe trasy kolejowe na świecie? Lista przedstawia się następująco:
Ile trwała twoja najdłuższa podróż pociągiem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.