Honda - Modele - Historia

Honda - Modele - Historia

Honda - produncent z krainy kwitnącej wiśni

Honda to japoński koncern, który produkuje nie tylko samochody. Logo Hondy można znaleźć też na motocyklach, skuterach, samolotach, silnikach, maszynach budowlanych i rolniczych.

Honda jest największym producentem silników na świecie. Sprzedaje ich rocznie ponad 25 mln. 30 fabryk Hondy rozsiane są po całym świecie. Centrum dowodzenia mieści się w dzielnicy Minato w Tokio. Europejską siedzibę koncern ulokował w Wielkiej Brytanii.

Nazwa firmy pochodzi o nazwiska założyciela koncernu. S?ichir? Honda w 1947 r. ruszył z produkcją roweru, który napędzany był 0,05 litrowym silnikiem. Był to pierwszy produkt wypuszczony pod marką Honda. Rok później S?ichir? otwiera Honda Motor Co Ltd. zaczynając od produkcji mopedów. Później przyszła na pierwszy motor i kolejne dwie fabryki.

Pierwszy samochód Honda zaprezentowała w 1953 r. Był to mały dostawczak T360. Już 6 lat później Honda otworzyła pierwszą filię w Stanach Zjednoczonych.

Honda w Stanach Zjednoczonych

W 1963 r. na rynek trafiła Honda S500, dwuosobowy kabriolet z zawrotną mocą 44 koni mechanicznych. Auto ważyło zaledwie 725 kg.

W 1965 r. Honda miała już za sobą pierwsze sukcesy w wyścigach Formuły 1.

W 1971 r. do produkcji wprowadzono Hondę Gold Wing – pierwszy motocykl, w którym można było wrzucić bieg wsteczny.

W 1973 r. syn Hondy założył własny biznes Mugen Motorsports. Brał na warsztat samochody ojca i je tuningował.

W 1978 r. na bazie Civic II generacji pojawiła się nowa sportowa Honda, model Prelude. Do 2001 r., kiedy zakończono produkcję, sprzedało się ponad 800 tys. egzemplarzy tego modelu.

W 1982 r. Honda kupiła brytyjską markę Rover. Dzięki temu powstało kilka podobnych do siebie samochodów. W 1994 r. sprzedano markę pod skrzydła BMW.

Od 1986 r. na w Stanach Zjednoczonych Honda rozszerzyła działalność. Do swojego portfolio dodała markę Acura, którą oznaczano bardziej luksusowe modele. Samochody były przeznaczone na rynek amerykański, kanadyjski, hongkoński, meksykański oraz chiński.

Honda i jej innowacyjne pomysły

2 lata później Honda zaprezentowała światową innowację. Skonstruowali pierwszy silnik VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control - system elektronicznie sterowanych zmiennych faz i skoków zaworów), który poza wysokimi osiągami miał niskie zużycie paliwa i emisję spalin.

Pierwszy sportowy coupe ze spalinowo-elektrycznym napędem Honda pokazała w 2010 r. Była to Honda CR-Z.

Najbardziej kultowe i legendarne auto japońskiego producenta to Honda NSX (od New Sportscar eXperimental) produkowana od 1990 do 2005 r.

Był to pierwszy sportowy samochód Hondy z centralnie umieszczonym silnikiem. Przy jego tworzeniu brał udział Ayrton Senna, kierowca Formuły 1. Honda NSX była pierwszym na świecie autem z pełnym nadwoziem z aluminium. To w niej po raz pierwszy wykorzystano wspomniany silnik w technologi VTEC. W tym przypadku miał on 3 l i dysponował mocą 275 koni mechanicznych. Od kwietnia

2016 r. można kupić drugą generację NSX. Honda zaczęła nad nią pracować jak tylko zakończyła sprzedaż pierwszej generacji

Zobacz modele Hondy:

Honda jazz
Honda nsx
Honda Clarity Electric
Honda HR-V
Honda Civic


samochody sportowe samochody miejskie

honda