Zapaliła się kontrolka rezerwy? Sprawdź, ile kilometrów jeszcze możesz przejechać

Jak długo można jechać na rezerwie? To pytanie, które nie raz zadali sobie kierowcy, po tym gdy w aucie zaświeciła się kontrolka. Warto zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie za sobą taka jazda.

Poziom rezerwy w baku uzależniony jest od konkretnego modelu samochodu. Każdy producent inaczej może informować o niskim stanie paliwa. Zazwyczaj normą jest, że kontrolka na desce rozdzielczej zapala się, jeśli poziom paliwa osiągnie ok. 10-15 proc. nominalnej objętości.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Jak długo można jechać na rezerwie? Liczy się kilka ważnych czynników

Pojemność baku zależy od wielkości auta. W SUV-ach może to być w przedziale 80-100 l, a w kompaktach poniżej 40 l. Rezerwa paliwa zapala się przy różnych poziomach, np. 5, 8, 10 czy 12 l, w zależności od modelu. Uśredniając na rezerwie w autach na benzynę można przejechać zwykle 60-100 km, zależnie od auta i stylu jazdy.

Paliwa
Paliwa Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Oszczędna jazda, hamowanie silnikiem i wyłączenie obciążeń, jak klimatyzacja, zwiększają ten dystans. Inaczej może to wyglądać w przypadku silników wysokoprężnych. Na rezerwie Diesla można przejechać nawet 100 km. Warto jednak mieć na uwadze, że są to wartości szacunkowe.

Czy jazda na rezerwie szkodzi? Taka jazda niesie za sobą poważne szkody

Podświetlony na żółto symbol dystrybutora paliwa to ważna informacja dla kierowcy, której nie warto lekceważyć. Najlepiej więc w miarę możliwości jak najszybciej odwiedzić najbliższą stację i unikać jazdy "na oparach". W dłuższej perspektywie może to prowadzić do poważnych problemów z silnikiem i układem paliwowym. Wizyta u mechanika może okazać się kosztowna, a do najczęstszych skutków jeżdżenia na rezerwie należą:

  • korozja przewodów paliwowych,
  • zatarcie pompy paliwowej,
  • rdzewienie zbiornika paliwa wskutek kondensacji wody,
  • zapchanie wtryskiwaczy drobinkami rdzy,
  • unieruchomienie silnika (zwłaszcza w silnikach Diesla),
  • szybsze zamarzanie paliwa (głównie w Dieslach).

Jak daleko udało Ci się jechać na rezerwie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.

Więcej o: